Која е разликата помеѓу оксигенацијата и хидратацијата на кожата?

Кој метод е подобар?

Дали некогаш сте направиле третман со кислород за вашето лице или сте купиле крем што содржи кислород како главна состојка?

Што точно е оксигенација на кожата и како се разликува од хидратацијата?

Теоретски, оксигенацијата на кожата е процес во кој ѝ давате на вашата кожа директен пристап до кислород – или преку третмани за лице или употреба на производ. Дополнителниот кислород во вашата кожа треба да го зголеми производството и циркулацијата на клетките, што потоа ја подобрува неговата способност да апсорбира други состојки што ги содржи вашата рутина за убавина.

Пред неколку години, медицинската заедница користеше О2 во болниците за да го забрза заздравувањето на кожата која има сериозни изгореници или рани, но важно е да се каже дека во овој контекст, кислородот постои во коморите под висок притисок.

Хидратацијата на кожата вклучува употреба на локални производи кои содржат навлажнувачи, кои врзуваат и привлекуваат вода до вашите клетки, со што ги охрабрувате да апсорбираат повеќе влага и да го подобрат изгледот на вашиот тен. Исто така, мора да кажеме дека постои голема разлика помеѓу хидрирање на кожата и користење на хидратантна крема – за најдобри резултати, треба да ја хидрирате кожата со серум или есенција, а потоа да нанесете слој навлажнувачки крем што ќе го заклучи сето тоа.

Кога станува збор за придобивките од оксигенацијата на кожата, можеме да кажеме дека нема несакани ефекти, поточно, нема да ви наштети, но студиите што зборуваат за придобивките од овој процес се многу малку. Ако се најдете во ситуација да се прашувате дали треба да ги потрошите парите во аптека или спа центар, ве советуваме да изберете третман со хидратација наместо оксигенација.

Прочитајте и: Три работи што можат да му наштетат на здравиот изглед на кожата на лицето

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време