Кејт Мидлтон се колне во овој природен ботокс: Дејствува во истиот момент и ги брише брчките за секунда!

Пробајте

Доколку се прашувавте дали постои природна замена за ботокс, одговорот е ДА, и токму тоа го користи Кејт Мидлтон секојдневно

Можеби на Кејт Мидлтон ѝ се достапни сите можни козметички препарати и процедури, но тајната на нејзината блескава и затегната кожа, всушност, лежи во органски препарат што го нарекуваат и природен ботокс, иако нема врска со ботулинскиот токсин, кој најчесто се користи за затегнување на лицето.

Војвотката се колне во него и го користи со години, а интересно е тоа веројатно веќе сте ја виделе оваа моќна состојка на етикетите на одредени производи за убавина, без да знаете колку е делотворна. Станува збор за спилантол, кој е всушност локален анестетик од растително потекло.

Неговата добра страна е тоа што може да се користи и неколку пати дневно, а неговиот ефект е толку моќен што може целосно да ги намали брчките околу очите на речиси еден час.

Резултатот е инстант-лице без брчки. Од друга страна, со редовна примена, лицето се негува и се намалуваат брчките и несовршеностите на подолгорочен план.

Важно е да се напомене дека спилантолот не е медицинска супстанца, ниту лек, туку исклучиво козметичка состојка. Станува збор за масна киселина што се добива од билката Acmella oleracea и ги пополнува ситните брчки и првите знаци на стареење на лицето.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Dina Falconi (@foragingandfeasting)

Дерматолозите го имаат потврдено нејзиното позитивно дејство, меѓутоа моментално не постојат долготрајни истражувања што би го појасниле дејството на оваа состојка. Досега немало несакани дејства, но експертите предупредуваат дека и со него треба да се биде внимателен, како и со кој било друг производ.

Спилантолот се содржи во некои популарни козметички препарати, но важно е да се напомене дека оваа состојка се применува дури откако ќе помине низ обработка и ќе се издвои екстрактот во лабораториски услови, односно, не се препорачува сами да ја користите оваа билка.

Спилантолот се додава во серуми и кремови и се користи едноставно, така што нежно ќе го измасирате во лицето. Исто така, се препорачува да го користите и со други антиејџ-препарати, како што се хијалуронска киселина, витамин Ц или ретинол за да добиете најдобри резултати, исто како што тоа го прави и Кејт Мидлтон.

Кејт Мидлтон не смее да го јаде ОВА: Кралицата го отстранила од менито, ЕВЕ ЗОШТО!
Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време