Како правилно да се користи дермаролер и за што точно ни помага?

Домашните дермаролери се понежна варијанта на професионален уред кој ви овозможува да постигнете ефект на мезотерапија без инјекции.

Научете како правилно и безбедно да користите дермаролер за домашна употреба за да добиете одлични резултати.

Главната разлика помеѓу домашните дермаролери и професионалните е должината на иглите. Во домашните дермаролери, вообичаените игли од 0,5 мм се долги 0,2 или 0,3 мм и може да се користат со вообичаениот серум или гел за домашна нега на лицето. Професионалните дермаролери имаат должина на игла од 0,5 до 2 мм и се користат само со специјални стерилни мезококтели и серуми. Таквите алатки може да ги користат само професионалците.

Дермаролер е уред за еднократна употреба. По постапката, мора да се стерилизира со алкохол за да се спречи растот на микроорганизми кои можат да заразат пункција на лицето. За да го направите ова, алкохолот се става во мало тенџере во кое ја потопувате главата на дермаролерот со игли и оставате 5-10 минути. Дермаролерот е дизајниран за одреден број процедури, односно шест до осум пати, а потоа иглите почнуваат да отапуваат и стануваат неупотребливи. Постојат и дермаролери со заменливи игли, и по шест до осум процедури треба да се заменат со нови.

Кои проблеми со кожата ќе помогнат домашните дермаролери да ги решат?

Користејќи дермаролер за домашна употреба, можете добро да ја хидрирате кожата, да ги измазнете фините линии, да го затегнете и да го подобрите квалитетот на кожата, како и да постигнете ефект на подигнување.

Но, резултатот од постапката ќе зависи од квалитетот на избраната козметика што се користи под дермаролерот. Ако тоа ќе биде професионална козметика, која козметологот ќе ја избере специјално за оваа постапка, тогаш сигурно ќе видите позитивен резултат.

Прочитајте и: Мини трикови за убавина кои ќе ви заштедат време и пари

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време