Јасмин – совршена состојка за зимска рутина за нега на кожата

Совети од експерти

Зимата секогаш вклучува мали промени во рутината за нега на кожата, но тоа не мора да значи некои радикални промени.

Понекогаш е доволно само да додадете една или две нови состојки и проблемот е решен. Затоа ви предлагаме да вклучите производи на база на јасмин во вашата рутина денес, бидејќи тоа е растение кое е одлично во борбата против сезонски уморна кожа. Цветниот екстракт одамна е меѓу состојките на многу производи, од парфеми до лекови против болки.

Кога се нанесува преку хранлив крем на лицето, ја намалува видливоста на мозолчињата и сувата кожа. Не можеме точно да го наречеме лек, но и тоа не е далеку од тоа тврдење. Јасмин нежно ја осветлува, смирува и ја навлажнува кожата.

– Јасмин е есенцијално масло и екстрактите можат да помогнат во враќањето на влагата во кожата, како и заштита на кожата со антибактериски својства – објаснува Тереза ​​Линке, директор за глобално образование и обука.

Пред сè, тој е нежен и избалансиран, што значи дека не ја иритира чувствителната кожа или предизвикува ерупции на кожата склона кон акни, и покрај нејзините многу навлажнувачки својства. Јасмин е идеален за кожа на која ѝ е потребна хидратација. Кожата склона кон акни е обично дехидрирана, а не сува, а јасмин помага во намалување на дехидрираноста без преоптоварување на кожата со влага. Во основа е многу универзална состојка.

Кога јасмин се нанесува на кожата, неговите ароматерапевтски својства имаат неспоредлив ефект врз умот и телото. А, зимата е дефинитивно период од годината кога од време на време ни треба малку релаксација.

Прочитајте и: Направи сама: Бања што ќе ги направи вашите стапала убави и негувани

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време