Имаме неколку причини зошто треба да користите серуми со антиоксиданти

Откријте ги сите моќ на новите суперхерои во нега на кожата.

Докажано е дека серумите со антиоксиданси се најдобриот начин за заштита на чувствителната кожа на лицето од негативните ефекти на надворешната средина. Како што велат експертите, ако размислувате дали треба да го проширите или промените вашиот месечен буџет за убавина – ова е ставка на која не треба да штедите.

Зошто серуми со антиоксиданти?

Серумите со антиоксиданси ја штитат кожата од УВ и друго зрачење што остава длабока трага на кожата. Исто така, тие ги елиминираат ефектите од замор по ноќно излегување. Тие имаат моќ да ве заштитат од сопствените лоши навики: брза храна или алкохол.

Како е можно антиоксидансите да ги решаваат сите овие проблеми? Едноставно – тие се моќно оружје против слободните радикали. И, слободните радикали се заеднички за сите овие ефекти врз кожата.

„Кога вашата кожа е изложена на сончева светлина, чад и други загадувачи на животната средина, таа е под влијание на слободните радикали на кислород што ја оштетуваат“, објаснува д-р Кавита Маривала, дерматолог.

Слободните радикали се молекули на кои им недостасува електрон. Бидејќи електроните сакаат да бидат во парови, тие бараат начин да се поврзат со нов атом. Затоа, тие се во состојба да предизвикаат бројни верижни реакции во телото. Последица на влијанието на слободните радикали врз кожата е: мрсна кожа, брчки, хиперпигментација.

Антиоксидансите се таму за да, во ситуации кога слободните радикали бараат молекули за врзување, скокаат во игра и го врзуваат тој слободен електрон што создава конфузија. Балансот помеѓу слободните радикали и антиоксидантите е клучен за правилно функционирање на организмот.

Како да му се обезбеди на организмот антиоксиданси?

Променете ја исхраната: јадете риба, зеленчук, бобинки, пијте црвено вино.

Нанесете антиоксиданти локално: серумите и кремите со антиоксиданти спречуваат штетни ефекти врз кожата, а истовремено ги намалуваат воспалителните процеси.

„Тие ги намалуваат отокот, црвенилото, лузните од акните и оштетувањето од сонцето. Во исто време, тие го забавуваат процесот на стареење и ја прават кожата да изгледа посветла и посвежа“, вели Маривала.

Нејзиниот предлог е да изберете производи што содржат моќни антиоксиданти како витамин Ц, витамин Е, витамин Б3 и ферулна киселина.

Прочитајте и: Мед на врвот на листата на добри состојки за убавината на кожата

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време