Ги намалува иритациите и црвенилото: Оваа маска е спас за сувата кожа!

Природно

Во текот на есенските и зимските денови на нашата кожа ѝ треба побогата нега

Во текот на студените денови, нашата кожа е прва на удар. Како последица на ниските температури, ветровите и дождот, таа станува почувствителна, сува и склона на црвенило. Освен естетски промени, се појавува и чувство на затегнатост, пецкање и јадеж.

Во овој случај најдобро е редовно да користите маска за лице. Но наместо да давате многу пари за маски од продавници или да одите на третмани во некој салон, направете си сами домашна и потполно природна маска за лице.

Ќе ви требаат само 3 состојки, а маската е готова за неколку минути. Доколку ја користите еднаш неделно, лицето ќе ви биде хидрирано и нахрането, а со самото тоа и поотпорно на зимските услови.

Состојки:
  • 1/2 многу зрело авокадо
  • 1/2 поголема банана
  • 1 лажица мед
Приготвување:

Згмечете ги авокадото и бананата со виљушка за да добиете мазно пире, па додајте мед и измешајте. Нанесете ја маската на чисто лице и оставете ја десетина минути. Исплакнете ја со млака вода.

Длабоко хидрира, ги намалува брчките, а се прави од само 3 состојки: Мора да ја испробате оваа маска! (РЕЦЕПТ)
Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време