Елиминирајте ги овие производи од вашата дневна рутина за нега на кожата и вашата кожа ќе ви биде благодарна

Беспотребно ги користите

Меѓу производите што Каролин Хиронс, добро познат експерт за нега на кожата, сугерираат дека ги елиминираме од дневната рутина се влажните марамчиња, како дневен ритуал при чистење на лицето, силни средства за чистење, матирачки формули и прескапа козметика.

„Марамчињата не го чистат вашето лице, туку се наменети само за итни случаи, кога не сте дома, доколку немате пристап до чиста вода. Тие се исто така штетни за животната средина. Запомнете: марамчиња се наменети само за патувања, повремена употреба и фестивали. И никогаш не фрлајте ги во тоалетна школка“, вели Хиронс.

Чистачите за лице за пена што содржат SLS / SLES (натриум лаурил сулфат / натриум лаурет сулфат) или поточно, сè што дава супер чиста кожа бидејќи премногу суши, се втори на листата на непотребни производи.

„Можеби треба да размислите и за отстранување на производи за коса и паста за заби кои содржат SLS“, истакнува козметичарката.

Таа исто така предупредува дека премногу скапата козметика нема никаква смисла бидејќи станува збор за фрлање пари.

„Производите кои имаат висока цена, честопати немаат ниту клиничко истражување, тоа е фрлање на пари. Имено, козметиката не може и не мора да биде скапа. Брендовите треба да бидат искрени и да им кажат на луѓето дека плаќаат за пакување и рекламирање, а не за состојки што не прават ништо. Ако можете да си го дозволите тоа и да уживате во тоа, одлично. Но, ако не можете, не пропуштате ништо што не можете да го добиете со друг производ за многу пониска цена“, вели Хиронс.

Четврто нешто што таа не го препорачува во големи количини или воопшто – матирачки формули.

„Освен ако не сте тинејџер или имате мрсна кожа, не ви требаат производи за матирање. Здравата кожа има природен сјај“, заклучува експертот.

Прочитајте и: Вака изгледа најубавата жена на светот без шминка: Дали оправдано ја носи таа титула, проценете сами!

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време