Дали навистина ни треба масажа на лицето и како да ја вклучиме во рутината за убавина?

Една од тајните на убавата кожа е дефинитивно масажата на лицето. Третман од само неколку минути што можете да го направите во сопствената бања е патот до сјајна и затегната кожа.

Зошто е важна масажата на лицето?

Лицето и вратот се состојат од дури 57 мускули од кои зависи тонусот и изгледот на кожата. Без разлика дали станува збор за масажа на лице во салон за убавина или во вашиот дом, масажата може да го забави стареењето, да го зачува младешкиот изглед и свежината на кожата, но и да се релаксира. Масажата на лицето е неопходна со цел да се одржи кожата здрава и еластична што е можно подолго, а истовремено стимулирате циркулација, детоксикација и дозволувате производи за нега на кожата да се апсорбираат во подлабоките слоеви на кожата.

Како да ја вклучите масажата на лицето во вашата рутина за убавина?

Можете да вклучите масажа на лице во вашата вечерна или утринска рутина за убавина, а ако што имате време и волја, и во двете. За да може масажата да биде пријатна, потребно е да се создаде „лизгава“ површина, така што прстите да се лизгаат на неа, а во исто време да не ја „истегнувате“ кожата непотребно. Можете да направите масажа на лицето додека го чистите или откако ќе ги нанесете сите производи за нега на вашата кожа. Ако планирате да вклучите масажа во вашата вечерна рутина за убавина, и да користите шминка секој ден, тогаш тоа можете да го направите за време на двојно чистење на кожата. Двојното чистење на кожата вклучува чистење на лицето во две фази, прво со масло, а потоа со средство за чистење на база на вода. Бидејќи маслото е многу добар избор за масажа на лице, и сакате да направите брза масажа, тогаш ова е идеален момент. Откако ќе ги измиете рацете и нанесете масло или мелем за отстранување шминка на лицето, почестете се со масажа на лицето.

Исто така, можете да го масирате лицето со производи само за тоа, но исто така можете да се одлучите за масажа кога по чистењето ќе ги нанесете сите производи за нега на кожата, освен што се релаксирате и стимулирате циркулација и детоксикација, како и сите придобивки што веќе ги напоменавме, вашата кожа ќе ги апсорбира производите за нега. Ако сте тип кој повеќе ужива во утринската рутина за нега на кожата, тогаш можете да вклучите масажа на лице во неа. Покрај тоа, ако мислите дека се будите уморни и отечени, масажата го стимулира лимфниот систем, што го стимулира природниот процес на чистење на кожата од вишок течност, што резултира во помалку изразени кругови под окото и поистакнати карактеристики на лицето.

Значи, помалку е важно во кој дел од рутината за убавина ќе вклучите масажа на лице, важно е да го правите што почесто. Постојат голем број на масажи на лицето што можете да ги направите сами дома. Лицето исто така можете да го масирате со рацете, врвовите на прстите или ролерите од жад. Денес, ја издвоивме нашата омилена масажа на лице, што е идеална против стареење на лицето. Погледнете како да ја направите на видеото.

Прочитајте и: 5 чекори за совршено нанесување кармин

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време