Чудотворна состојка: Зелен чај во козметиката

Зелениот чај е еден од најпопуларните пијалаци во светот, кој секој го има дома. Сепак, козметолозите препорачуваат чување на зелениот чај не само во кујната, туку и во козметичка торба, поточно, не самиот чај, туку производи за нега со неговата содржина.

Во Азија, чајот се користеше како козметички производ пред неколку стотици години, и сега е цврсто на листата на најпопуларни и најефикасни козметички состојки. Еве како делува зелениот чај во козметиката.

Зелениот чај е богат извор на кофеин (има приближно иста количина во кафето) и тоа го прави одличен лек за намалување на отокот. Совршено ја тонизира кожата, го стимулира одливот на лимфата и ви овозможува брзо да се справите со омразениот оток, дури и ако вчера сте биле на забава или сте јаделе солени пуканки во кино.

Покрај тоа, зелениот чај содржи комплекс од билни супстанции кои ефикасно ја детоксифицираат кожата и го намалуваат воспалението. Козметиката со зелен чај е погодна за сите типови на кожа: тие ќе помогнат да се справите со производството на вишок себум и прекумерната сувост на кожата. Зелениот чај совршено ја смирува кожата, ја ослободува од црвенило и ѝ дава здрава боја.

Друга предност на зелениот чај е неговиот богат антиоксидантен состав. Помага во борбата против слободните радикали спречувајќи развој на оксидативни процеси во клетките на телото. Покрај тоа, витаминот Ц, кој се наоѓа во големи количини во чајот, го стимулира производството на главниот протеински колаген, кој е одговорен за еластичноста и мазноста на кожата.

Прочитајте и: Идеален молив за очи за секоја боја на очите

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време