6 златни правила за убавина на кожата

Совети од експерт

Ние секогаш ги поздравуваме триковите и тајните што ги користат славните дами, барем кога станува збор за дотерување и убавина. Овој пат ги учиме триковите директно од Џоана Чех, специјалист за нега на кожа одговорна за изгледот на кожата на Џенифер Анистон, Кејт Бланшет и Кристи Тарлингтон.

Изберете го правилниот серум за масажа

Кога станува збор за нега на кожата, нема универзален совет кога станува збор за избор на производ, само треба да пронајдете што одговара на вашата кожа, а квалитетен серум, по можност со хијалуронска киселина, вреди злато. Кога започнувате масажа на лице, што треба да биде дел од вашата утринска и вечерна рутина, прво нанесете го серумот лесно во пределот на лицето, вратот и деколтето. Чех ја нагласува мантрата: „Од брадавиците нагоре“, истакнувајќи ја важноста на грижата за оној дел од телото за кој можете слободно да ги користите истите производи што ги нанесувате на лицето затоа што кожата во таа област е мека и треба да ја одржувате мека.

5-7 минути

Вклучете „Нетфликс“ или пуштете видео по ваш избор, вооружете се со козметика и започнете со работа која Чех препорачува дека оптимално трае 5-7 минути во вечерните часови. Не брзајте, почастете се тоа време навистина да ги стимулирате мускулите и вените во пределот на лицето и вратот.

Подготвителни чекори

Чех исто така истакнува дека почетокот на масажата е исклучително важен, и бидејќи припаѓаме на седечката генерација која одржува голема количина на стрес во рамената и ‘рбетот, прво опуштете го тој дел од телото. Потоа, опуштете ја напнатоста на коренот на косата со нежно затегнување на жиците долж лицето, фатете ја косата и повлечете еден сантиметар наназад, истегнете ги и масирајте ги ушите. Откако ќе ја направите оваа подготовка, можете да преминете на масажа на лице.

Клучни мускули

Фокусирајте се првенствено на најголемите мускули на лицето: веѓи, образи, мускули на вилица. Масажата на овие места ќе има моментален ефект на микроотекување што го крева лицето. И, се разбира, по клучните мускули на лицето, преминете на масажа на вратот и деколтето.

Комбинирана техника

Постојат различни техники за масажа со кои можете да се обидете да ја пронајдете онаа што најмногу ви одговара, но препорачливо е да ги комбинирате и алтернативно да ги менувате. Најлесен начин за масирање на кожата е да го „измесите тестото“ на образите, потоа притиснете го пределот околу очите како да притискате копчиња за пијано и стимулирајте го челото и мускулите околу веѓите со лесно штипење. Пронајдете го интензитетот што ви одговара, вашето лице ќе биде благодарно.

Почитувајте ја кожата

Основното правило промовирано од Џоана Чех е: „Почитувајте ја, поддржувајте ја и заштитувајте ја кожата“. Кога ја третираме нашата кожа на начин на кој би се однесувале кон саканата личност, ефектите од таа љубов се многу видливи, не само во кожата што ќе биде поцврста и поздрава, туку и во расположението кон нас самите и кон светот, самољубието што ќе блесне низ секоја наша пора.

Прочитајте и: Ова се работите што Џенифер Лопез ги прави за својот младешки изглед

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време