5 рецепти со кафе за освежување на кожата и косата

Испробајте!

Чаша свежо сварено кафе е совршен почеток за секое утро. И во текот на денот, шолја кафе ни дава пет минути вкусна релаксација. Кофеинот е исто така одличен во светот на козметиката за стимулирање и будење на кожата, и може е да се вклучи во основната рутина за убавина.

Кафето го има главното алкалоидно соединение на кофеинот. Во козметиката, овој елемент се цени за придобивките што ги дава за здравјето на кожата. Ако ги погледнете етикетите на козметичките производи што ги користите, ќе забележите дека кофеинот е присутен во многу формули.

Се разбира, во зависност од типот на кожата и подрачјето што се третира, кофеинот работи на различни начини. Доброто е што кафето може да се користи во најприродна состојба, да се подготват креми, шампони и домашни пилинзи, без вештачки соединенија, кои помагаат да ги одржите кожата и косата здрави и сјајни.

Маска од кафе

Кафето е природен ексфолијант, одлично за отстранување на мртвите клетки на кожата. Го стимулира производството на колаген и има антиинфламаторно дејство. Затоа, по релаксирачка маска од кафе, кожата на вратот и лицето ќе биде мека, чиста и мазна.

Ќе ви требаат:

1 чаша мелено кафе (150 гр)

1 чаша кафеав шеќер (200 гр)

3 лажици маслиново масло (48 гр)

2 лажици мед (50 гр)

Подготовка:

Измешајте ги сите состојки во сад и проверете дали маската не е премногу густа. Текстурата треба да биде малку течна и лесна за нанесување на лицето.

Како да се користи:

Нанесете слој маска по целото лице и вратот. Додека го правите ова, искористете ја можноста да ја масирате кожата. Оставете ја маската на лицето додека не се исуши и исплакнете со топла вода.

Користете ја маската еднаш неделно. Можете да ја чувате во фрижидер.

ФОТО: Getty Images

Пилинг за усни

Неопходно е да се задржат усните хидрирани и здрави. Ова може да се постигне со внесување на доволно количество вода, со користење на мелеми за усни секојдневно и отстранување на сувата кожа. Добрата работа е што можете да направите едноставен и евтин пилинг дома. Се разбира, од кафе.

Ќе ви требаат:

1 лажичка мелено кафе

2 лажици маслиново масло (или кое било друго масло по избор)

Подготовка:

Измешајте ги двете состојки во чаша или сад. Треба да добиете цврста паста.

Како да се користи:

Нанесете го пилингот на усните и нежно масирајте со прстот во кружно движење. Користете најмалку три пати неделно. Исплакнете со вода, а потоа нанесете го омилениот хидратантен мелем.

Прочитајте и: Рецепт: Детоксикални купки за максимална релаксација

Остатокот од текстот прочитајте го на следната страница!

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време