5 начини да се збогуваме со акните ова лето

Влагата, сончањето и топлината се фактори кои придонесуваат за појава на акни, но постојат начини да се спречат.

Се разбира, придржувањето кон дневната рутина на нега и, се разбира, отстранувањето на шминка секоја вечер пред спиење се клучни фактори за здрава кожа, но понекогаш акните може да се појават неочекувано, дури и кога мислите дека правите сè како што треба.

Како што се приближуваме кон летото, шансите за развој на акни и лузни се зголемуваат како резултат на високата температура и влажност, поради што нашите пори произведуваат повеќе масло.

Пот, крема за сончање и топлина се исто така фактори кои предизвикуваат акни, оставајќи црвенило, лузни и темни дамки на кожата. За среќа, на пазарот ќе најдете многу специјализирани третмани ако сериозно страдате од проблеми со акни (секогаш со совет од лекар), но секако дека постојат решенија кои доколку ги вклучите во вашата дневна рутина, ќе донесат значителни промени во изгледот на вашата кожа.

За да се ослободите од првите знаци на акни пред летото, го предлагаме следново:

Пилинг

Добриот длабок пилинг е неопходен чекор кон отстранување на акните, но и вишокот маснотии што кожата има тенденција да ги создава во летните месеци. Особено за овој период, можете да ја зголемите фреквенцијата на пилинг 2-3 пати неделно.

Отстранете ги митесерите

Иновативните технологии во светот на убавината ни овозможуваат низа производи кои директно ги насочуваат митесерите и ги отстрануваат насобраните нечистотии во порите на кожата. Истражувајќи го пазарот, ќе ги најдете идеалните за вас.

Терапија со сино светло

Докажано е дека уредите кои емитуваат сина светлина ги отстрануваат акните. Потребни се само 30 секунди на ден за да се забележи промената, а исто така се отстрануваат и бактериите.

Третман преку ноќ

Имате важен состанок, а ви се појави мозолче? Сите барем еднаш сме се соочиле со овој проблем. За да го спречите ова, инвестирајте во производи што го намалуваат црвенилото и големината на лузните и делуваат преку ноќ.

Не заборавајте на сончање

Без разлика дали имате проблеми со акни или не, сончањето е задолжително. Хидратантна крема со индекс на заштита од сонце треба да стане вашиот најдобар сојузник во текот на летото, додека верзијата без масла е подобра за мрсна кожа.

Прочитајте и: Добри и едноставни навики за нега на кожата што треба да ги прифатиме за совршена кожа

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време