5 грешки при шминкањето што го расипуваат изгледот

Сигурно еднаш сте се нашле во ситуација кога колку и да се трудите да постигнете одреден ефект на шминка, не успевате. Ова не мора да значи дека не знаете да се шминкате, но сигурно во некои потези правите грешка што го нарушува целосниот изглед.

Ве потсетуваме кои грешки во шминкањето се најчести и затоа добро проучете ги за да можете вешто да ги избегнувате во иднина.

Размачкани сенки

Ако забележите дека два часа после внимателно нанесување на сенката за очи таа е размачкана, или дека не останува ништо на очните капаци, постојат две опции: или користете неквалитетна сенка за очи или погрешно се шминкате. Одлично решение за вас е фиксатор за шминка, односно производ што ќе го нанесете на очните капаци пред сенката. Добро држи и обезбедува издржливост подолго време, така што дефинитивно е добра инвестиција. Наместо фиксатор, тенок слој пудра добро ќе послужи како основа за сенки.

Грутки маскара

Дали ви се собира маскарата на трепките? Време е да купите нова. Имено, колку е постара маскарата, толку е посува, бидејќи користејќи ја и „пумпајќи“ повеќе воздух и бактерии, текстурата побрзо се суши. Тогаш нанесувањето не е тенко и рамномерно, но грутки се формираат кога се нанесува на трепките. Како по правило, маскарите мора да се менуваат на секои три месеци, но ако претходно забележите дека го сменила мирисот или се исушила, не штедете, туку инвестирајте во нов производ. Покрај тоа, очите се исклучително чувствителни и склони кон иритација, па затоа е подобро да се спречи отколку да се предизвика воспаление. Ако имате чувствителни очи и не сакате да ги „оптеретите“ со слој маскара, обидете се да ги обоите трепките. Ефектот ќе биде ист како да имате два слоја маскара на трепките.

Премногу руменило

Целта на нанесувањето руменило на образите е да изгледате потполно природно, малку црвено. Затоа, шминкерите предлагаат да нанесете руменило на лицето пред која било друга шминка. Насмевнете се и нанесете го руменилото на истакнатите делови на образите, внимавајте да не претерате со количината. Ако сте нанеле подебел слој, едноставно избришете го со салфетка или памук. Пробајте руменила што содржат ситни сјајни честички. Визуелниот ефект е одличен – лицето за миг изгледа опуштено, воздушно и младешки убаво!

Уморен изглед

Дали знаевте дека погрешниот избор на бои на шминка може да му даде на лицето уморен изглед? Повеќето козметички производи содржат сиви компоненти – сиво розево руменило, сиво-виолетов кармин, па дури и пудрата може да има сиви честички. Таквите производи визуелно го прават лицето уморно, односно ѝ даваат на кожата сивкава боја, па изгледате изцрпено. Добрата вест во сето ова е дека не треба да трчате на козметичар на краток тек на витамин А, туку едноставно изберете други нијанси на шминка.

Премногу молив на усните

Правилото дека прво треба да ги врамувате усните со молив, а потоа да ставите кармин на усните, обично одговара. Но, ако претерате со врамување на усните, можете да создадете изглед на кловн. Илузија на поголеми усни, затоа креирајте на поинаков начин – играње со бои и сјај! Нанесете на усните за да добиете нијанса или две потемни кармини, внимавајте да не преминете преку работ на усните. Потоа нанесете неколку точки сјај на средината на усните и лесно намачкајте ја горната усна на долната. Сјајот визуелно ќе ги зголеми усните, така што во овој случај воопшто нема да ви треба молив.

Прочитајте и: Зошто е маслото од авокадо добро за нашата коса и тело?

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време