4 најчести грешки при хидрирање на кожата

Бидете негувани

Хидратацијата на кожата е можеби најважниот елемент на која било рутина за убавина. Дехидрирањето на кожата не само што предизвикува иритација и чувство на затегнатост, туку е и директно поврзано со предвремено стареење.

Малкумина знаат, но ако кожата е сува, поголема е веројатноста да се појават рани брчки. Ако пиете доволно вода, користете СПФ и хидратантна крема секој ден, а кожата ви е сè уште сува – некаде сигурно грешите.

Ова се четирите најчести грешки при хидрирање на кожата:

Не злоупотребувајте тешки текстури

Многумина од нас се сигурни дека колку погустата, помасна и повеќе заситената текстура на кремата, толку подобро ја храни кожата. Всушност, маслата се честа причина за густината на текстурата. Маслата се хранливи материи кои можат до одреден степен да го одржат нивото на влага во ткивата, но не и да го зголемуваат. Повеќето масла не се хидрантни компоненти, па бескорисно е да се инвестира надеж во крема збогатена со нив. Барајте производ со масла и адитиви кои задржуваат вода (хијалуронска киселина) во исто време: производот ќе ја задржи влагата одвнатре и ќе спречи испарување однадвор. Навлажнувачкиот ефект, исто така, не зависи од текстурата на производот: лесен гел може да помогне дури и подобро од мрсна крема – сè е во составот.

Не ги заборавајте вратот и деколтето

Ако застанете некаде во пределот на брадата при нанесување навлажнувач, тогаш тоа е друга грешка. Кожата на вратот и деколтето, исто така, почнува да покажува знаци на стареење, па затоа е неопходна соодветна грижа. Користете секојдневна крема во оваа област.

Патем, истото важи и за кожата околу очите, само за тоа ви треба посебен производ

Масната кожа исто така има потреба од хидратација

Постои заблуда дека честото чистење на лицето ја намалува маснотијата на кожата, така што мрсната кожа е претерано исчистена, што доведува до уште поголемо производство на себум. Дехидрирана кожа, дури и ако не е многу мрсна, честопати свети. Почнуваме да се бориме со овој проблем со помош на тоници со алкохол и маски од бела глина. Како резултат, масниот сјај станува уште поинтензивен, но се појавуваат и акни, што го комплетира ужасното чувство на затегнатост. Се избегнува употреба на хидратантни креми за лице, што исто така има негативно влијание врз производството на маснотии.

Термална вода

Топлинската вода сама по себе е одличен производ, но не е во состојба да се справи со проблемот на дехидрираност. Затоа, влагата мора да се обезбеди со употреба на креми или серуми кои содржат липиди и означено хидратантно средство.

Прочитајте и: Зошто кожата се перути и како можеме да ја спречиме?

 

ФОТО: Getty Images

 

 

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време