10-те најубави: Ова се жените со совршени црти на лицето според сите естетски параметри

Науката пресудила

Кога науката и естетиката ќе се спојат, настанува следниов избор

Убавината е во окото на набљудувачот, но постојат некои параметри за убавина кои уште од дамнешни времиња го одредиле стандардот за убавина.

Многу дами денес тежнеат кон совршен изглед, а тој може да се одреди со златниот пресек. Се верува дека совршено лице е она што е целосно симетрично, односно она кај коешто и двете страни се потполно еднакви.

Оваа формула за убавина вклучува многу математика и прецизни податоци. Колку се посиметрични страните на лицето, толку поубава се смета личноста. Многу ренесансни вајари и уметници како што се Да Винчи, Микеланџело и Рафаело, го користеле златниот пресек за да постигнат рамнотежа и хармонија во своите дела.

Пред се’, лицето на убавата личност би требало да биде приближно 1,6 пати подолго одошто е широко. Второ, оддалеченоста помеѓу линијата на челото и дното на брадата треба да се поделат на 3 еднакви дела. И за крај, постојат уште неколку пропорции што може да влијаат врз нашата привлечност, на пример ширината на очите треба да биде еднаква со растојанието помеѓу очите.

Доктор Хулијан де Силва ги проучувал лицата на познатите холивудски дами и еве до какви резултати стигнал.

Овие дами се најблиску до совршенство:

Кара Делевињ – 89,99%

Кети Пери – 90.08%

Натали Портман – 90,51%

View this post on Instagram

Last night at the Avengers: Endgame premiere

A post shared by Natalie Portman (@natalieportman) on

Скарлет Јохансон – 90,91%

View this post on Instagram

Gorgeous🌸🍀🌸 🌸 @scarlett.johansson.fc 🔥 🍀 #scarlettjohanssonf #scarlettjohansson #jojorabbit Credit: Jojorabbitmovie ▫️ ▫️Get Daily Updates of Scarlett ▫️ Link in Bio to get featured ▫️Follow My World & support ▪️ ▪️Check out this page too ▫️ 👉 @alexandra.daddario.fc . ♥️ @chrisevans.updates ♥️🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹♥️ . . . . . [ #elizabetholsen #chrisevans #chrishemsworth #jeremyrenner #robertdowneyjr #sebastianstan #markruffalo #cateblanchett #tomhiddleston #zoesaldana #natasharomanoff #blackwidow #wandamaximoff #scarletwitch #chrispratt #karengillan #natalieportman #hayleyatwell #evangelinelilly #natasharomanova #scarlettjohanssonsexy #theotherboleyngirl #Avengers4 #ghostintheshell ]

A post shared by Scarlett Johansson 🇺🇸 (@scarlett.johansson.fc) on

Кејт Мос – 91,05%

Тејлор Свифт – 91,64%

Аријана Гранде – 91,81%

View this post on Instagram

@givenchyofficial ☁️

A post shared by Ariana Grande (@arianagrande) on

Амбер Херд – 91,85%

Бијонсе – 92,44%

Бела Хадид најприближно се поклопува со идеалите на златниот пресек – 94,35%

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време