Златни совети за нега на косата: Применете ги!

Еве што велат експертите

„Од радост косата се витка, а од тага се крши“, вели рускиот народ. И тоа е вистина: стресот може многу да му наштети на организмот, а како последица на тоа може да настрада и косата… Но, колку и да имате години, добро е да знаете како правилно да ја негувате косата и да ја одржите здрава и убава. За тоа зборува дерматологот Светлана Кокоева.

Кои прехранбени производи придонесуваат за зачувување на здравјето и убавината на косата?

Правилната исхрана за убавина на косата мора да вклучува: живинско месо, соја, мешунки, јаткасти плодови и билни масла, богати со незаситени масни киселини (ленено, конопово, маслиново, сончогледово, пченкарно), интегрален леб, листен зеленчук. Корисни се и гравот, брокулите, жолчките, црниот дроб, бубрезите, рибјата икра, квасецот.

> Доколку имате сува кожа, потребно е во мениото да вклучите уште и производи што содржат сулфур и бакар: лигњи, козици, краставици, тиквички, зелка, жолчки, лук и кромид.

Сулфурот се применува и надворешно – во облик на масти, како и во состав на тинктури против првут.

За убавината на косата се важни и витамините А, Е, Д, Ц и од Б-група. Има смисла повремено да земате витамински комплекси, особено зиме и рано напролет, кога нашата храна е сиромашна со витамини.

Како правилно да ги користиме шампоните, маските и балсамите за коса?

Потребно е шампон да нанесувате еднаш-двапати во текот на миењето: првиот пат добро втријте го, а потоа темелно исплакнете го. Доколку претходно сте ставале на косата маслена маска, нанесете шампон двапати. Ако не е во прашање медицински шампон, не треба долго да го држите на косата, а медицинскиот применувајте го по упатството.

Во текот на едно миење не треба да нанесувате и маска и балсам. Во случај косата да ви е мрсна, се препорачува балсамот да го ставите што подалеку од коренот на косата. Ако имате сува коса, балсамот нанесете го и на коренот, држете го една-две минути, а потоа добро исплакнете го.

Како средства за плакнење по миењето на косата многу се делотворни одвари од коприва, камилица и ајдучка трева, кои на косата ѝ даваат сјај, мазност и свиленкаста текстура. Тоа е добитна комбинација. Патем, за разлика од балсамот, одварите од тревки не треба да се плакнат со вода.

Кога станува збор за маските, доволно е да ги ставате еднаш неделно, притоа подобро е да користите природни – билни масла, јајца, мед итн.

Кои се специфичностите на нега на бојадисана коса?

За бојадисаната коса се препорачуваат специјални шампони и балсами.

>Бојадисаната коса секогаш е сува и затоа е потребно да се негува. За исхранување се советува хранливата маска да ја нанесувате по должината на целото влакно, но и на коренот, за да ја обновите нејзината структура.

Покрај тоа, при редовно користење лакови, гелови и спрејови, косата се суши. Затоа повремено дозволете ѝ на косата да се одмори од овие средства или, пак, редовно ставајте хидратантни и хранливи маски за коса.

Многу е добро и некое време косата да ја миете само со жолчка, која ја подобрува нејзината структура. Исто така корисно е и ‘ржен леб да оставите да отстои во ладна вода, да го втриете во темето, а потоа да го измиете. Така ќе ја нахраните косата со витамини од Б-групата.

За да не се суши косата, почесто чешлајте ја: околу четириесет пати додека седите пред телевизор, на пример. Не само што притоа се масира кожата на главата туку и маста што ја лачи кожата рамномерно се распоредува по косата. Оваа маст е добра храна, која ѝ недостига на бојадисаната коса, а која со текот на годините сѐ повеќе се троши.

Треба ли да употребуваме средства за нега на косата од иста линија?

Не е задолжително шампонот, регенераторот, маската и бојата за коса да бидат од ист производител. Важно е да ви одговара секое средство што го користите.

Наш предлог: InSight линија за нега на бојадисана коса (depileve.mk)

Извор: Руски доктор

Фото: Pixabay, Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време