За здрава и сјајна коса важно е што јадете

За убавината на косата, покрај редовната и соодветна грижа, многу е важно и она што го јадете, така што исхраната базирана на минерали и витамини е клучен предуслов за здрава, силна и сјајна коса.

Здравата, сјајна, мазна и убава коса е идеалот на секоја жена, но малку жени знаат дека тајната на овој изглед на косата е во правилната исхрана богата со здрави минерали и витамини.

Добрата вест е дека на здравата коса не ѝ требаат скапи препарати, но доволно е да јадете храна што ја храни косата секој ден и ја прави мека, убава и сјајна.

Железо: Ги зајакнува корените на косата и го има во месото, школките, житарките и спанаќот.

Витамини Б6, Б12 и протеини: Го стимулираат растот на новата коса во фоликулите на косата. Ги има во млекото, сирењето со малку маснотии, јајцата, лососот, лешниците и овесната каша.

Цинк: Ги зајакнува природните масла кои ја завиткуваат косата и ја прават косата сјајна, а се наоѓа во месото, лешниците, семките од сончоглед и јогуртот.

Витамин Ц: Стимулира обновување и формирање на нови клетки на скалпот. Овошјето и зеленчукот се богати со витамин Ц, особено киви и јагоди, манго, портокали и црвени пиперки.

Антиоксиданти: Тие имаат сличен ефект како витамин Ц, а ги има во билки, темно чоколадо и свежи бобинки.

Прочитајте и: 10 најчести грешки што ги прават жените со бојосана коса: Престанете веднаш!

 

ФОТО: Pixabay

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време