Вреди да се проба: Ботокс за косата

Ќе придонесе вашата коса да изгледа убаво и негувано

Иако не звучи така, ботоксот за косата нема врска со естетската медицина. Но без разлика на тоа, ќе придонесе вашата коса да изгледа убаво и негувано. Се препорачува доколку косата ви е сува и испукана, но и ако често ја бојадисувате и употребувате фен, преса, фигаро…

Овој третман можете да го пробате во фризерскиот салон, но можете да го практикувате и дома. Како? Следете ги следниве чекори:

#1 Купете шишенце ботокс во продавница специјализирана за фризерска опрема.

#2 Измијте ја косата пред да го нанесете препаратот на неа.

#3 Помешајте ја содржината од шишенцето со 150 мл вода.

#4 Ако смесата не се помеша како што треба, загрејте ја малку под млаз топла вода или на умерен оган додека стане компактна.

#5 Поделете ја косата на неколку прамени, па со четка за бојадисување нанесете ја смесата од коренот до врвовите на влакната.

#6 Ставете најлонска кеса или фолија на главата и загревајте го пакувањето со фен 20-тина минути.

#7 Измијте ја косата и нанесете балсам. Потоа измијте го и балсамот. Ефектот ќе биде видлив веќе по првото нанесување – под прстите ќе го почувствувате волуменот на влакната, а се советува да го повторувате третманот секои две недели.

Текст: Н. Човиновска

Фото: Guliver/Getty Images

loading...
Прочитајте и
1 коментар
  1. Александра вели

    Во која продавница во Скопје се купува ботокс за коса?

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време