Во чаша млака вода додадете ја оваа состојка и измијте ја косата: Ослободете се од првутот еднаш и засекогаш!

87% од луѓето страдаат од овој козметички проблем, а ние најдовме рецепт за домашен шампон кој може успешно да се справи со тоа.

Првутот е составен од ситни лушпи формирани со лупење на мртва кожа на главата. Како што рековме, дури 87 проценти од луѓето се соочуваат со овој проблем.

Овие лушпи спонтано паѓаат од површината на главата и поради таа причина често ги забележуваме прво на облеката и на рамената.

Постојат неколку причини за првут, а овие се најчестите:

  • Сува кожа
  • Стрес, замор, болест, недостаток на сон, ладно време
  • Проблеми со кожата како што се егзема и псоријаза
  • Неправилно чешлање на косата

Решението за овој проблем е сода бикарбона

Веројатно знаете дека сода бикарбоната е добра за нашето тело, но дали знаевте дека може да го реши проблемот со првут?

Ги отстранува мртвите клетки на скалпот и со тоа спречува понатамошен првут. Покрај тоа, го регулира нивото на pH на кожата, така што габите и бактериите не се таложат.

За да подготвите домашен шампон, ќе ви треба 1 лажица сода бикарбона и половина чаша топла вода. Убаво измешајте сè и кога ќе добиете хомогена смеса, измијте ја косата, тријте ја добро во скалпот.

После испирање, продолжете со нега на коса на вообичаен начин.

Прочитајте и: Изберете ја фризурата што најдобро му прилега на вашиот облик на лицето: Еве како!

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време