Убава и блескава: Најдобрите трикови за миење на косата дома

Совети од експерт

Ако сакате во домашни услови да постигнете ефект на мека и мирислива коса како после третман во фризерски салон, ќе ви откриеме неколку корисни совети.

Иако ни се чини дека не постои погрешен начин кога станува збор за миење на косата, фризерите велат дека повеќето клиенти успеваат да ја измијат косата само на врвот на главата, односно на скалпот, но во средниот дел косата обично не се мие темелно. Ретко кој успева да ја подели косата на таков начин што добро ги шампонира и ги мие областите под т.н. круна на главата и на скалпот – поради ова косата често изгледа безживотно и виси.

„Начинот на миење на косата дома може да ве остави со такво убаво чувство како по излегувањето од салонот“, објасни лондонската фризерка Холи Роуз Кларк, откривајќи неколку корисни совети за миење на косата дома.

Исчешлајте ја косата

Пред да одите на бања или туш, добро исчешлајте ја косата. „Ова ќе помогне да се отстранат остатоците од производи за обликување, нечистотија и заплеткана замрсена коса“, вели Холи.

Обрнете внимание на температурата на водата

Секогаш прво влажнете ја косата со млака вода. Ако е премногу жешко, тоа може да предизвика исчезнување на кератин протеините, вашата боја и природните хидратантни креми, што значи дека косата не ја губи само бојата, туку и нејзината цврстина, предупредува таа.

Количината на шампон

„Секогаш мијте ја косата двапати“, вели Холи. „Првото миење со шампон ги отстранува нечистотијата, контаминацијата и остатоците од производот. Второто нанесување шампон додава сјај“, вели Холи.

Сè е во техниката

За првото шампонирање користете количина шампон со големина на лешник. Нема да пени многу, за разлика од другите шампони. Прво, нанесете го шампонот директно на коренот и масирајте го во скалпот. Обрнете внимание особено на областите до кои инаку е тешко пристапен и кои честопати се занемаруваат. „Масирајте го шампонот со врвовите на прстите и во задниот дел на ушите и во задниот дел на главата“, објаснува Холи.

Плакнење

Иако не изгледа како да можеме да сториме нешто лошо тука, фризерите не се согласуваат. Ако не ја исплакнете правилно, косата ќе ви опадне и ќе остане безживотно и ќе имате чувство на „тежина“. Секогаш исплакнете ја косата добро со млака вода, и само кога ќе почувствувате „чкрипење“ под прстите, тоа е знак дека вашата коса е чиста. Исто така, бидете внимателни, бидејќи влажната коса е склона кон кршење. За конечен сјај, стиснете ги забите и исплакнете ја со ладна вода. „Студената вода ја стимулира циркулацијата и ја остава косата мазна и сјајна“, објаснува Холи.

Не прескокнувајте го регенераторот

Шампонот и регенераторот имаат сосема различни цели и затоа припаѓаат на различни области на вашата коса. Шампонот е важното средство за чистење на косата, така што навистина ви треба само на места што се валкаат, односно на коренот. Од друга страна, регенераторот им припаѓа на сувите делови на косата, а тоа е средната должина на косата до краевите – во никој случај не е коренот на косата. Ако се сомневате во изборот на балсам, побарајте совет од фризерот. Општо, советува фризерката Холи, треба да се избегнуваат производи со силикони, а се препорачува и употреба на шампони без сулфат, бидејќи тие се многу понежни за косата.

Прочитајте и: Поттикнете го растот на косата со правилно чешлање и природни додатоци

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време