Tест од 10 секунди открива дали смееме да ја фарбаме косата: Задолжително направете го !

Овој тест може да го направите дома, а се што ви е потребно е вода

Многу фактори влијаат на крајниот резултат на фарбањето на косата, ама еден е клучен – косата мора да биде здрава за да може после третманот со боја да изгледа добро. Ако косата ја боите дома, фризерите советуваат пред било што да правите да проверите во каква состојба е косата користејќи го овој едноставен тест.

1. Одвојте со прстите едне прамен од косата и израмнете го.

2. На праменот ставете неколку капки вода и следете колку време е потребно за капките да се впијат во праменот.

3. Ако косата ја апсорбира водата за помалку од 10 секунди – тогаш надворешниот слој на косата е премногу оштетен и косата не е можно правилно да ја офарбате.  Ако на капките им треба повеќе од 10 секунди да се впијат во косата тогаш таа ви е во топ форма.

СОВЕТ: На оштетените кутикули меѓу останатото влијаат  чешлањето на мократа коса, претераното третирање на косата со пегла или фен. Поради сето ова косата ја губи својата влага и после станува испукана. За да ја вратите нејзината влажностсмалете ја нејзината изложеност на топол воздух. Не ја фенирајте веднаш после миењето затоа што во моментите додека е полна со вода изразито е кршлива.

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време