Седум совети за тоа како да ѝ дадете на косата волумен и здрав изглед без употреба на фен за коса

Фото: Getty Images

Ако сте поборник за сушење на косата „на воздух“, тогаш не е лошо да се сетите на овие неколку техники кои ќе ѝ помогнат на вашата коса да добие целосен волумен и сјај, а исто така да изгледа здраво.

Исушете ја косата со крпа од микрофибер

Кога е влажна, косата е послаба, кршлива и почувствителна, па косата полесно се истегнува и се крши. Најголемиот непријател на влажната коса е триењето, затоа нежно исцедете го вишокот вода од краевите, наместо агресивно да истриете крпа на косата. Завиткување на вашата коса во пешкир после миење не е секогаш добра идеја бидејќи неговата груба структура влијае на структурата на косата, а влагата не може доволно да навлезе во неа, па косата се крши и се распаѓа. Најдобро решение се пешкирите од микрофибер, бидејќи тие апсорбираат двојно повеќе влага и се исклучително нежни за косата.

Користете крем за брзо сушење без фен за коса

Ако сте особено нетрпеливи, можете да нанесете производ за брзо сушење на косата што содржи полимери: тие го скратуваат времето на сушење и ја подобруваат природната текстура на косата, додека дејствуваат без топлина. Само исцедете ја количината во големина на монета во вашите дланки и нанесете ја по средината и краевите на косата.

Хидрирајте со регенератор кој не се плакне

Балсамите и спрејовите за текстура прават чуда на тенка коса, но обично косата многу се суши. Затоа користете некои балсами кои не треба да се исплакнат: тие ќе дејствуваат како добра основа за други производи кои исто така ќе ѝ обезбедат на косата потребна влага.

Додадете пена за волумен

Еден од најпознатите совети за постигнување максимален волумен во косата исушена е да се нанесе пена за волумен директно на скалпот.

Спречете пукање на краевите со масла или серум за коса

Бидете внимателни при изборот на масла затоа што потешките масла дополнително ќе ја оптоварат вашата коса и ќе го уништат нејзиниот волумен. Постојат многу негувателни и поевтини масла (како масла за бебиња) на пазарот кои додаваат сјај на вашата коса и даваат неверојатни резултати на деликатната и тенка коса.

Нагласете ја бојата со спреј за заштита од УВ зраци

Тоа е како крема за сончање за коса – ја штити косата од оксидативен стрес што се јавува при преголема изложеност на сонце и често содржи колаген за понатамошно обновување и зајакнување на косата.

Чешлајте додека косата е влажна

Пробајте на уште влажни прамени, испробајте чешел со широки заби, дизајниран како завршна четка за стилизирање на косата. Побарајте чешел со подолги и помеки заби од просечните бидејќи дозволува четкање без да се „извлече“ косата од скалпот.

Прочитајте и: Хит фризура за пролетва: Стилизирајте ја косата вака и за миг ќе изгледате двојно помлади!

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време