Природни третмани за богата нега на коса што можете да ги направите дома

Лесно и ефективно

Иако фризурите и бојадисувањето на косата се нешто што секогаш е подобро да им се остави на професионалците, ние може да се грижиме за нега на коса дома.

Добрата вест е дека храната што секогаш ја имаме дома често може да се користи за нега на коса. Ви донесуваме три природни третмани за нега на коса што можете да ги направите во вашиот дом. Затоа, кога чувствувате дека на вашата коса ѝ е потребна „храна“, прескокнете го непотребното трошење пари на маски од продавницата или одејќи на фризер и следете ги овие упатства.

Маска од мед за сува и оштетена коса

Причините за оштетена коса се многу. Без разлика дали сте ја оштетиле со сонце, постојаното загревање со фен за коса и преса, премногу честото бојадисување или нешто сосема друго, оштетената коса не е посакуван придружник за живот. За да го вратите сјајот на косата, направете маска од мед и маслиново масло. Додадете три лажици маслиново масло на половина чаша мед и добро измешајте. Нанесете ја смесата на чиста, влажна коса и нежно масирајте во скалпот. Оставете дваесет минути, исплакнете ја и измијте ја косата со шампон. Би било пожелно медот да биде органски, а доколку вашата маска е премногу густа, загрејте ја со ставање на чашата во сад со топла вода.

Маска од јогурт за чистење на скалпот

Совршената маска за чистење на скалпот и зајакнување на косата се состои од само две состојки што ги имате дома – јогурт и кокосово масло. Протеините од јогурт ќе помогнат во чистење на скалпот и зајакнување на косата, а кокосовото масло ќе ја хидрира и омекне. Маската ќе ја добиете мешајќи две лажици кокосово масло и половина чаша јогурт. Кога ќе се комбинира, нанесете ја на косата и нежно масирајте ја во скалпот. Оставете да делува 20 до 30 минути, исплакнете ја косата и измијте ја со шампон.

Маска од лимон против чешање и првут

Мешавина од маслиново масло и лимон ќе биде одличен лек за иритиран скалп, првут и чешање. Лимонот ќе придонесе за здравјето и јачината на косата, ќе ја нормализира pH вредноста на скалпот и ќе го отстрани вишокот масло, додека маслиновото масло ќе придонесе за хидратација. За да ја добиете оваа маска, ќе измешате две лажици маслиново масло, две лажици сок од лимон и две лажици вода. Добро ќе ја мачкате смесата на скалпот и ќе ја оставите да делува 20 минути. Потоа измијте ја косата со шампон.

Прочитајте и: За побрз раст на косата, направете ја оваа природна маска

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време