Поттикнете го растот на косата со правилно чешлање и природни додатоци

Корисни совети

Правилното чешлање ја стимулира циркулацијата и овозможува подобро снабдување со кислород, па затоа косата расте побрзо. Сличен ефект имаат и масажите со маслиново, кокосово масло и масло од јојоба.

Масажата со топло масло е одлична за косата бидејќи ги стимулира фоликулите и го стимулира нејзиниот раст. Најдобар избор се маслиново, кокосово и рицинусово масло и масло од јојоба. Исто така, храната богата со протеини го подобрува квалитетот на косата и го забрзува нејзиниот раст. Се препорачува да јадете јајца, риба, јаткасти плодови, пилешко и црвено месо.

Косата треба да се чешла секој ден најмалку од една минута до две. Ова ќе ја стимулира циркулацијата на скалпот и ќе го подобри снабдувањето со кислород, поради што косата ќе расте побрзо.

Маската од сок од компир помага и во побрз раст на косата. Исцедете сок од два компири, додадете лажица мед и една жолчка и измешајте. Потоа нанесете на косата, оставете да делува половина час и потоа исплакнете.

Уште неколку совети:

  • Освен што го враќа сјајот на косата, јаболковиот оцет го стимулира и нејзиниот раст. Ја отстранува целата нечистотија, што овозможува подобро снабдување со кислород во скалпот, а со тоа и побрз раст на косата.
  • Фолна киселина и биотин имаат корисен ефект врз косата, но се препорачува да се консултирате со лекар пред да ја земете.
  • Шампоните на база на силикон најдобро е да се избегнуваат затоа што ја измазнуваат површината на косата, но го забрзуваат нејзиното пукање. Фенот и пресата за кос делуваат на сличен начин.
  • Се препорачува да се крати косата на секои три месеци за да се отстранат испуканите краеви и да се овозможи нормален раст.

Прочитајте и: 6 фризури што можете да носите и во вежбалница и за свечени пригоди: Лесно се прават, а секому му стојат! (ФОТО)

 

ФОТО: Pexels

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време