Оваа легендарна маска за коса го крие решението за обновување на сувата и оштетена коса

Неверојатни резултати

Кога ги забележуваме најчестите знаци на сува коса како првут, цветање и кршење, обично сме заинтересирани за брзи поправки.

Кога нашиот скалп ќе се исуши и се појавуваат снегулки на скалпот, она што ни треба е пилинг на скалпот. И, кога ви се чини дека ништо навистина не помага и дека маските не се толку ефикасни како што мислевте, всушност треба решението да го побарате во вашата кујна. Бидејќи мајонезот има многу придобивки.

Кои се добрите страни на маската од мајонез?

Очигледно звучи чудно да користите мајонез на вашата коса, но овој намаз е полн со корисни состојки. За почеток, жолчка од јајца. Жолчката од јајце е богата со аминокиселини кои помагаат да се стимулира растот на косата со колаген и протеини. Содржи витамини А, Е, Д, биотин, фолат и масни киселини, сите тие ја стимулираат хидратацијата и го стимулираат растот на нови клетки.

Мајонезот исто така содржи оцет. Тој е клучен елемент за самата коса. Оцетот, всушност, ефикасно помага да се балансира pH вредноста на скалпот и да се контролира производството на масло. Додадете маслиново масло и сок од лимон во смесата и ќе имате посилни, поцврсти фоликули. Резултатите се очигледно толку добри што многу холивудски ѕвезди пред да ја измијат косата, секогаш нанесувајте маска од мајонез за да го достигнат крајниот резултат – сјајна и здрава коса.

Како се користи?

Важно е да ја навлажнете косата пред да ја нанесете маската од мајонез. Нека количината на мајонез е еднаква на количината на шампон што обично го користите. Маската нанесете ја на скалпот на ист начин како што би масирале шампон, нанесувајќи го на краевите на начинот на кој би нанеле балзам. Откако целосно ја подмачкавте косата, земете капа за туширање. Топлината ќе им овозможи на корисните својства на мајонезот подобро да навлезат во вашата коса.

Нанесете ја маската додека се туширате, а потоа завршете го остатокот од вашата рутина. Ќе ви одземе 15 минути за целосен ефект, па искористете ја пареата во вашата бања бидејќи топлината ќе ја зајакне ефикасноста на маската. Еднаш неделно е сосема доволно да се нанесе оваа маска бидејќи во спротивно косата може да биде преоптоварена.

Исто така, ако сакате вашата коса да изгледа помазна и поцврста, оваа маска ќе придонесе за тоа. Непослушните кадрици и бујна коса, со овој домашен третман, ќе изгледаат пријатно и посјајно. Обоената коса исто така ќе обожава ваков вид третман, бидејќи бојата ќе биде поинтензивна и долготрајна.

Прочитајте и: Трикови на професионални фризери: Еве како да го сочувате сјајот и бојата на бојосаната коса во текот на летото

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време