Откријте која фризура најмногу одговара на вашата форма на лице

Експертите за фризури сметаат дека најдобра фризура е онаа која одговара на вашата форма на лице и дека знаете како да ја „носите“, особено кога станува збор за бојата на косата.

Не на сите им стои црвена, русокоса, црна, виолетова… Она што може да ви помогне да изберете идеална фризура е да дефинирате барем некои од главните карактеристики. Но, како да знаете дали вашето лице е тркалезно, овално, во форма на срце или во форма на дијамант?

Фризерите ја имаат оваа способност да ви кажат со еден поглед на структурата на коските на лицето каква фризура би ви одговарала. Затоа, прашавме како размислуваат.

Овалните лица немаат остри линии, тоа се лица чии коски не се изразени, а челото е малку пошироко од брадата – замислете превртено јајце. Повеќето фризури имаат улога на омекнување на остри црти на лицето, така што на овалните лица им изгледаат добро сите фризури.

Проследено со лица во форма на квадрат каде најголемата ширина на лицето и висината се приближно еднакви, вилицата е остра. Долгата и слоевита коса може да ја омекне острината, а шишките и пократките прамени околу лицето им се најдобри пријатели.

Тркалезните лица се слични на квадратните по ширина и висина, освен што нема остри линии во тркалезни лица, вилицата не е изразена. Ќе сакате да додадете острина и форма на вакво лице, кратка коса, боб-фризури и патецот на страна им одговара совршено.

Лицата во форма на дијамант имаат најизразени коски. Во времето на Инстаграм и познатиот стил на шминкање наречен „cat-eye“, повеќето жени со операции и шминка се стремат кон ваква форма на лице, подигнати образи и остра вилица. Во случај да сакате да ги омекнете ваквите изразени карактеристики, најдобриот ефект се постигнува со бранови, кадрици и волумен.

Правоаголното лице има изразени вилица, но поголема од висината од ширината на лицето. Тие се најсоодветни за патец во средина што ќе му даде повеќе овална форма на лицето, како и шишки кои можат визуелно да го скратат.

Обликот на срцето е сличен на обликот на дијамант, но со изразито тесна и остра вилица, има пошироко чело. Patecot на страна изгледа одлично на нив, како и боб-фризурите, а сето тоа визуелно ќе го стесни челото додека ќе ѝ даде облина на вилицата. Долгите шишки на страна се исто така одличен избор.

Постојат неколку начини на кои можете да ја дефинирате формата на лицето. Првиот начин е да земете мерач на кројач и да ги измерите дефинирачките димензии на лицето. Ако висината и ширината се исти, лицето е или тркалезно или квадратно и се заснова на острината на вилицата, тогаш може да одредите што е од двете. Ако челото е пошироко од вилицата, лицето е во форма на срце или дијамант. Ако висината на лицето е поголема од ширината, лицето е или правоаголно или овално.

На крајот, нема две тркалезни лица кои се исти и ова во никој случај не се правила што дефинираат каква фризура треба да имате, шишајте се како што сакате и како се чувствувате најубаво. Овој водич е тука ако сакате да експериментирате со вашата коса и да го истражите лицето.

Прочитајте и: 5 најдобри природни масла за коса: Користете ги на овој начин ако сакате да имате бујна и здрава коса!

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време