Нега на косата во текот на постудените денови: Послушајте ги овие совети и косата нема да ви опаѓа

Корисни совети!

Полека се ближи зимата и постудените денови, па затоа на вашата коса и’ треба дополнителна нега

Ако сакате вашата коса да биде здрава и во текот на зимата, кога е изложена на ветер и сув воздух во простории што се загреваат, неопходно е да ги почитувате следниве совети…

  • Пред сè, за здрава и убава коса, мора да обрнете внимание на исхраната. Овошјето и зеленчукот се полни со витамини благодарение на кои вашата коса ќе биде здрава и сјајна.
  • Немојте да дозволите косата премногу да ви се измасти, бидејќи тогаш најмногу опаѓа. Најдобро е да користите благи шампони за коса. Најдете шампон и балсам кои ќе и’ одговараат на вашата коса.
  • Немојте да ја миете косата секој ден.
  • Кога ќе ја миете косата, немојте да користете многу врела вода, бидејќи таа не и’ годи на косата, ниту на коренот на косата.
  • По миењето на косата, подобро е мократа коса само да ја замотате во пешкир за полека да се впие водата отколку да ја триете со пешкирот.
  • Повремено користете кокосово или маслиново масло, бидејќи тие ќе и’ дадат сјај, мекост и ги оживуваат оштетените краеви.
loading...

Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време