Нега на коса: Бидете внимателни со силиконите, а еве и зошто

Ако сте поддржувач на употребата на силиконски производи за коса, тогаш треба внимателно да го прочитате овој текст.

Како да препознаете силикони?

Силиконите се користат во производи за коса од 1970-тите. Силиконите се наоѓаат и во многу козметички производи, но исто така и во шампони, балсами и производи кои ја штитат косата од високи температури. Силиконите ќе ги препознаете во производите според продолжението -cone. Ако таквата состојка е на самиот врв на листата на состојки, тоа значи дека е присутна во поголеми количини.

Кои се видовите силикони?

Постојат неколку различни видови силикони, од кои некои се помалку, а други се поштетни. Постојат силикони нерастворливи во вода, односно оние кои потешко се исплакнуваат и се лепат на косата, а косата станува тешка од нив. Вториот вид силикон е помалку штетен за косата и лесно се исплакнува со вода. Овие вклучуваат декаметилциклопентазилоксан Д5 и циклопентазилоксан, соодветно, потоа амодиметикон и диметикон.

Зошто силиконот за коса не е добар?

Иако имаат многу предности бидејќи го враќаат сјајот на косата и ѝ даваат свилен и мек изглед, а особено се добри за коса што не толерира влага, силиконите имаат и негативна страна. Тие создаваат илузија на здрава коса, а всушност само ја сушат и прават повеќе штета отколку корист. Ако се користат премногу често, силиконите можат да ја уништат косата. Тие создаваат заштитен слој на косата кој наместо да ја заштитува косата, спречува многу хранливи материи да стигнат до фоликулите на влакната. Покрај тоа, косата станува сува со текот на времето и се распаѓа почесто.

Дали силиконот е опасен?

Силиконот за коса не е толку опасен, во однос на хемиската токсичност, но тоа значително ќе влијае на изгледот на косата. Сепак, не мора целосно да се одрекувате од производи што содржат силикони, едноставно да ја намалите нивната употреба или да го ставате производот во помали количини. Исто така, овие производи можете да ги ставате само на врвовите на вашата коса за дополнително да се осигурате од несакани резултати.

Кои се подобрите замени?

Најдобрите алтернативи на овие производи се природни состојки или разни масла. На пример, маски за коса кои содржат масло од јојоба, шеа путер или алое вера. Силиконот за коса треба внимателно да се користи ако не сакате да предизвикате трајно оштетување на вашата коса. Обрнете внимание на тоа кои силикони се добри за вашата коса, а кои тешко се исплакнуваат и користете ги умерено и вашата коса ќе ви биде благодарна.

Прочитајте и: Откријте која фризура најмногу одговара на вашата форма на лице

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време