Лек за коса: Заборавете на испукнатите и оштетени краеви и опаѓање на косата! (РЕЦЕПТ)

Ќе ја поправи оштетената коса и ќе го забрза нејзиниот раст.

Ленот е растение богато со омега 3 масни киселини, растителни влакна и силни антиоксиданти, што го прави многу корисно за нашето здравје, но и за нашата кожа и коса.

Маслото од ленено семе е богато со алфа линоленска киселина, која има многу корисен ефект врз здравјето на кожата и косата, и има особено добар ефект во обновувањето на сувата и штетна коса, во намалувањето на косата и промовирањето на нејзината преродба, како и во отстранувањето на сувиот скалп и првутот.

Маслото од ленено семе е производ на лен, кој се смета за најефикасен лек за обновување на косата, бидејќи е богат со есенцијални витамини и минерали кои ја хранат косата и го промовираат нејзиниот раст и отпорност на штетни надворешни агенси. Исто така, лененото масло се апсорбира многу подобро во самата коса отколку повеќето други масла, што го прави поефикасно.

Може да го користите со триење на косата и скалпот и оставајќи го да отстои. Но, можете да подготвите и маска за третман на коса.

Еве како да подготвите маска од масло од лен:

  • Две лажици масло од ленено семе
  • Две лажици жолт шеќер
  • Две лажици сок од лимон
  • Малку млака вода

Измешајте ги сите состојки за да добиете конзистентна мешавина (не премногу ретка) и тријте ја во косата и скалпот. Оставете да отстои околу половина час, а потоа исплакнете.

Се препорачува маската да ја користите двапати неделно.

Прочитајте и: Како да ја осветлите косата додека сте во изолација

 

ФОТО: Pixabay

 

 

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време