Кокосовото масло е спас за кадравата коса

Рецепти за домашни третмани

Оние кои имаат кадрава коса многу добро знаат како изгледа постојаната „борба“ за да се одржи убава и здрава. Кадравата коса задржува повеќе нечистотија, загадување, маснотии и пот, па затоа ѝ треба посебно внимание, а кокосовото масло е големо олеснување!

Од зајакнување на косата до навлажнување и додавање на дефиниција, кокосовото масло може да стори сѐ. Кокосово масло, како што сугерира името, е направено од кокос. Белото месо од кокос се суши на сонце за да се оддели кокосовото масло богато со заситени и незаситени масти. Маслото оксидира полека и може да се чува околу 6 месеци на 24°C. Но, што го прави кокосовото масло толку добро за кадрава коса?

Маска од кокосово масло

Може да помогне масажа на топло кокосово масло над кадрици еднаш или двапати неделно.

Подготовка: Земете лажица кокосово масло. Загревајте го 2 до 3 секунди во микробранова печка. Оставете малку да се излади. Нежно масирајте го низ косата и скалпот. Оставете да делува 30 до 45 минути. Измијте ја косата со благ шампон и ставете регенератор за виткана коса.

Совет: Кокосовото масло може лесно да се нанесе и на влажна коса за да ги подобрите вашите кадрици.

Маска од кокосово и бадемово масло

Кокосово масло и масло од бадем работат одлично за навлажнување на груба и сува коса.

Подготовка: Измешајте 1 лажица масло од кокос со 1 лажица масло од бадем. Одделете ја косата и нанесете ја смесата од корените до краевите. Врзете ја косата во пунџа и почекајте 30 минути пред да ја измиете.

Кокосово масло и сок од лимета

Сокот од лимета е одличен за лекување на првут. Сепак, нанесувањето директно на скалпот може да предизвика иритација. Мешањето со кокосово масло може да помогне.

Подготовка: Земете 1 лажица масло од кокос и масирајте го преку скалпот и влакната на косата. Може да земете малку дополнително кокосово масло и да го масирате само на скалпот. Натопете памучна топка во сок од лимета и лесно ставете ја на главата. Измијте се по 10 до 15 минути.

Прочитајте и: Што е заблуда, а што вистина кога станува збор за шампоните

 

ФОТО: Pexels

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време