Како ни користи кафето во нега на косата?

Домашни третмани

Кафето не само што ќе ве разбуди наутро, туку може да ја „разбуди“ и вашата коса со специјално подготвен пилинг, маска за нагласување на природната боја и течност за плакнење.

За пилинг на скалпот

Потењето и употребата на разни производи за нега и стилизирање на косата создаваат наслаги на скалпот кои треба да се отстранат од време на време. Кафето е идеално за ова. Измешајте малку кафе и вода за да добиете густа смеса и нежно масирајте го скалпот со неа.

Овој свеж пилинг ќе се погрижи вашиот скалп да биде чист, а тоа ќе се одрази на убавината на вашата коса.

Исплакнете ја косата со кафе

Направете малку кафе, изладете го и ставете го во фрижидер некое време, бидејќи студената вода најдобро делува на вашата коса. По шампон, исплакнете ја косата со оваа ладна течност за кафе, а потоа исплакнете ја косата уште еднаш со ладна вода.

Овој третман ќе ја направи вашата коса свиленкаста и посјајна.

Маска за нагласување на боите

Оваа маска е одлична за добивање на прекрасна природна кафеава боја на коса со светлосен сјај. Ако сакате сенката да биде уште поинтензивна по првата апликација, повторете ја маската неколку дена подоцна.

Рецепт: Измешајте мелено кафе, витамин Е и малку гел од алое вера за да добиете фина паста. Нанесете ја оваа маска на вашата коса и оставете ја 30 до 40 минути, а потоа измијте ја косата.

Масло што ја храни косата

Ова масло ќе ја храни вашата коса, ќе ја направи свиленкаста и ќе и даде убав сјај.

Рецепт: Измешајте мелено кафе со малку маслиново масло и малку мед. Нанесете ја смесата на вашата коса, држете некое време и потоа измијте ја косата.

Прочитајте и: За здрава и сјајна коса важно е што јадете

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време