Експертите за коса откриваат какви грешки прават сите при стилизирање

Постојат голем број производи во колекцијата за нега на коса, но има еден што жените често го забораваат и го прескокнуваат, а фризерите се согласуваат дека правиме голема грешка.

Заштитете ја косата од топлина

Без оглед дали станува збор за фен за коса, пеглање или виткање на коса со разни апарати, она што не смееме да го заборавиме е да ја заштитиме косата од топлина.

Уредите за стилизирање на косата, како што се преси или виткачи, дополнително ја сушат косата и ја прават попорозна, а со тоа и помалку отпорна. Ова е токму причината зошто треба да додадете производ во вашата колекција за нега на коса што ќе ја заштити вашата коса следниот пат кога ќе ја обликувате. Таквите производи, покрај тоа што ја штитат косата од топлина, имаат и низа други позитивни ефекти врз косата. Обновување на оштетените краеви, нега на безживотна коса, зајакнување на косата се само некои од нив.

Производите за заштита од топлина се нанесуваат по миење на косата. Значи, нанесете ги на влажна, исушена коса со пешкир пред да започнете да ја стилизирате. Откако ќе нанесете производ што штити од топлина, фризерите ве советуваат да ја чешите косата со широк чешел.

Скоро секоја марка што нуди линија за нега на коса има и производ кој ја штити вашата коса од топлина, па во зависност од вашата коса и нејзините потреби, можно е да пронајдете го оној што ќе ви одговара.

Прочитајте и: 3 хит бои за коса што ќе ја одбележат оваа есен

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време