Дали знаете дека и косата старее? Еве кои фактори предизвикуваат предвремено стареење на косата и скалпот!

Како може да се спречи стареењето на косата?

Стареењето на косата и скалпот е проблем што лесно може да се реши!

Исто како што лицето покажува знаци на стареење преку појава на брчки и опуштена кожа, така и скалпот подлегнува на слични промени со текот на времето. Обновата на клетките не е повеќе оптимална и нивната функција постепено се намалува. Циркулацијата на крвта е помала, а тоа значи дека клетките се снабдуваат со помалку хранливи состојки, кои се неопходни за здравјето на косата. Како резултат на тоа, косата станува видливо поретка!

Иако проседувањето во голема мера е генетски предодредено, тоа не е единствениот знак дека косата старее, а и годините не се единствениот фактор што влијае врз стареењето на косата. Факторите од кои зависи дали вашата коса ќе почне предвремено да старее може да се поделат на внатрешни и надворешни.

Внатрешни фактори

Внатрешните фактори зависат од вашето тело (хормонски промени), но и од вашиот животен стил (исхрана, користење погрешни препарати за коса).

Хормонски промени:

  • Влегувањето во менопауза може да предизвика пад на женските хормони, што понатаму резултира и со други дефицити и нарушени процеси во телото.

Животен стил:

  • Ако вашиот животен стил, особено вашата исхрана, не е како што треба, тоа брзо ќе се одрази на вашата коса. За да ја заштитите косата од проретчување и оштетување, треба да користите витамини и елементи во траги. На тој начин ќе ја сочувате убавината на вашата кожа и коса. Додатоците во исхраната се добро решение во овој случај.
  • Одбегнувајте да користите препарати што не се соодветни за вашиот тип коса. Претераната употреба на пегли, фенови и фигаро, исто така може да ја уништи вашата коса.

Надворешни фактори

Предвремено стареење можат да предизвикаат и разни фактори од околината, како што се изложеноста на сонце и загадувањето. Сигурно веќе знаете дека овие фактори влијаат врз здравјето и убавината на кожата, па зошто тоа би било поразлично за вашата коса?

  • Кога претерано се изложувате на сонце, без никаква заштита, сонцето го оштетува скалпот: го пресушува и може да ја промени неговата pH-вредност, што резултира со појава на првут. Овој процес е сличен на тој што се јавува кога вашата кожа се лупи како последица на изгореница од сонце.
  • Истиот негативен ефект го има загадувањето. Кога е оштетена, косата станува сува, ретка и кршлива, па почнува и побрзо да старее.

Како може да се спречи стареењето на косата?

Иако постојат многу причини за стареење на косата, важно е да се знае дека еднаш кога ќе започне овој циклус, лесно може да ескалира. Стареењето ја прави косата посува и поретка. Ако не го негувате влакното на соодветен начин, стареењето на косата ќе се забрза.

За да го спречите овој процес, користете докажани препарати за коса, а едни од нив се Revalid® Anti-Aging шампонот и Anti-Aging флуидот, кои содржат иновативна активна состојка DN-AgeTM

Кога клетките на кожата ја губат својата природна способност да му се спротивстават на оксидативниот стрес и оштетување, Revalid® Anti-Aging системот им ја обезбедува потребната поддршка за одржување здрава текстура, волумен и изглед.

И двата производи содржат иновативна активна состојка DN-AgeTM, концентриран екстракт од листовите на Cassia Alata , растение познато по своите лековити и антивоспалителни својства. DN-AgeTM молекулата е инспирирана од одбранбените својства на растението за да ги заштити фоликулите на човечката коса и скалп и да го забави процесот на стареење.

Дополнително, Revalid® Anti-Aging шампонот и Anti-Aging флуидот содржат и екстракт од еделвајс од швајцарските алпи, растение познато како преживувачка sвезда, кое има способност да расте на големи надморски височини и високи температури. Преку стимулирање на клучни гени и протеини одговорни за одржување на заштитната бариера на скалпот, тоа претставува дополнителен поттик за самата коса и скалп.

Оваа врвна иновација на Revalid®  сосема заслужено ја носи титулата бјути-ѕвезда во категоријата нега на коса!
loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време