Дали смеете да ја четкате косата додека е влажна?

Дали е пожелно четкање на влажна коса или не?

Нема подобро чувство од тоа кога вашата коса е свилена и чиста и кога четката поминува низ косата непречено.

Иако еднаш оштетената коса е поврзана со третман со топли производи или со премногу хемикалии, вистината е дека можете да ја оштетите со невнимателно четкање. Постојат поделени мислења за тоа како треба да се четка косата, кои четки да се користат, кои производи да се користат и колку често да се четка, но сето тоа зависи од видот и текстурата на вашата коса. Но, некако прашањето што најчесто се поставува е – дали можеме да ја четкаме косата додека е влажна?

Косата бара индивидуален пристап, па затоа е најдобро прво да одредите каков вид и состојба на коса имате, пред да започнете да преземате понатамошни чекори. Чешлањето е тука за да го подобри здравјето на вашата коса со расчешлување за да не пукне понатаму, а за многумина е логичен чекор да се посегне по четката после туширање и да се направи своето, но во некои случаи, особено ако се прави премногу агресивно, четкањето на влажна коса е уште поштетно од тоа воопшто да не ја допирате.

Имено, за оние со права коса, четкањето влажна коса што е најчувствителна во оваа фаза може да предизвика пукање и оштетување. Косата е во најсилна состојба кога е сува, па затоа треба да се чешла тогаш.

За оние со виткана или брановидна коса, важи обратното правило. Витканата коса кога се суши е скоро невозможно да се исчешла и влагата ѝ помага да ја зачува косата. На косата што е еластична, ѝ треба повеќе хидратација, па дури и спреј за чешлање и задолжителен регенератор за да може да ја расчешлате.

Прочитајте и: Во чаша млака вода додадете ја оваа состојка и измијте ја косата: Ослободете се од првутот еднаш и засекогаш!

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време