8 причини зошто ви паѓа косата, колку се сериозни и што да правите

Губење на косата може да биде показател за сериозна болест.

Губење на косата на дневна основа е сосема нормална и природна работа, но ако ја изгубите во поголеми количини, може да биде тешко да се разбере зошто е тоа така.

Во најголем дел, минималното опаѓање на косата значи дека вашето тело произведува нови, млади и поздрави влакна и ги заменува старите. Грубо губењето до околу 100 влакна на ден е всушност во ред, но ако не сте сигурни дали е во ред и за вас или сте забележале дека е повеќе од вообичаено, обрнете внимание на неколку знаци што посочуваат дека е време да го контактирате вашиот матичен лекар или дерматолог. Статистичките податоци покажуваат дека опаѓање на косата се јавува кај скоро 70% од мажите и 30% од жените. Ако ви пречи опаѓањето на косата, пред да размислите за опциите за третман, разговарајте со вашиот лекар за причината и најдобрите можни третмани за одреден вид на опаѓање на косата.

Нагло слабеење и промени во исхраната

Рестриктивната диета може да предизвика опаѓање на косата бидејќи телото престанува да ги добива истите хранливи материи како порано. На косата ѝ помагаат протеините, затоа обрнете внимание на нив секој ден за да не изгубите коса.

Висока температура

Ако имате висока телесна температура (38 степени и повеќе), клетките на косата накратко престануваат да работат за да му помогнат на телото да се бори против инфекцијата. Колку е повисока температурата и колку подолго сте изложени на неа, толку е поголема можноста за опаѓање на косата.

Недостаток на витамини

На опаѓањето на косата влијае и недостаток на витамин Б12 и витамин Д. Витамин Б12 најмногу се наоѓа во месото, затоа обидете се да го консумирате барем еднаш неделно. Недостаток на витамин Д е предизвикан од недостаток на сонце. Но, дури и за овие витамини секогаш има додатоци во исхраната кои брзо ќе ги зголемат потребните количини.

Синдром на полицистични јајници

Хормоните исто така се виновни за опаѓањето на косата. Поради синдромот на полицистични јајници, нивото на тестостерон се зголемува. Други симптоми на синдромот вклучуваат зголемување на телесната тежина, акни, отсуство на менструација, проблеми со зачнувањето и прекумерна влакна на телото. Ако се сомневате дека страдате од тоа, треба да посетите лекар за да ви препорача хормонска терапија и други третмани.

Неодамнешно раѓање

Благодарение на сите хормонални промени, новите мајки често имаат проблеми со косата. Додека сте бремени, нивото на естроген во вашето тело „се пробива низ покривот“, што доведува до раст на косата. Но, тие нивоа почнуваат да опаѓаат неколку месеци по породувањето, што доведува до опаѓање на косата.

Хормонални апчиња

Еден од првичните несакани ефекти на апчиња за контрацепција е опаѓање на косата. Но, тоа не е проблем од секој вид. Разговарајте со вашиот лекар затоа што таблетите со естроген се добри за вашата коса, додека треба да ги избегнувате оние со прогестерон.

Проблеми со тироидната жлезда

И хипотироидизам (недоволна активност на тироидната жлезда) и хипертироидизам (прекумерна активност на тироидната жлезда) може да предизвикаат ненадејно опаѓање на косата што може да го забележите во други „влакнести“ области како што се веѓите. Ова се должи на нарушување на хормонот одговорен за раст на косата. Што значи дека косата паѓа како и обично, но не расте повторно. Откако ќе се реши проблемот со тироидната жлезда, овој проблем треба да исчезне. За да растат што е можно побрзо, можете да си помогнете ако јадете доволно храна што е полна со протеини како пилешко, тофу, грчки јогурт и јаткасти плодови.

Стрес

Да, хроничен стрес може да предизвика опаѓање на косата. Ова инаку се нарекува Телоген ефлувиум, а стресните настани можат да предизвикаат одредени влакнести клетки да престанат да растат предвреме и да влезат во мирна фаза. Тие остануваат во таа фаза неколку месеци и потоа почнуваат да испаѓаат. Но, ако тој стрес не е страшен, многу е веројатно дека косата повторно ќе почне да расте.

Прочитајте и: 6 начини полесно да ја отплеткате косата и да ја одржите неоштетена

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време