Здравствени придобивки од велосипедизмот

Возењето велосипед е лесно да се интегрира во секојдневниот живот затоа што, покрај средство за рекреација, тоа е и превозно средство што лесно ќе ве одведе од точката А до точката Б и ќе избегнете стоење во колони!

Покрај тоа, вашиот имунолошки систем, срцето, мозокот и мускулите ќе ви бидат благодарни за возењето велосипед, бидејќи возењето велосипед има позитивно влијание на секоја од овие работи, а на крајот на денот, вашето тело ќе биде благодарно бидејќи возењето велосипед ќе ви го олесни заспивањето.

Калории, калории, калории

Тука е и оној, омилениот плус на многумина од велосипедизмот, губење калории. Возењето со темпо од околу 20 км на час согорува 563 калории на час.

Во исто време, недоволната физичка активност го зголемува ризикот од смрт, поради што Светската здравствена организација препорачува возрасните на возраст од 18 до 64 години да имаат најмалку 150 минути умерена физичка активност неделно за да останат здрави.

И при постигнување на оваа цел, идеален партнер може да биде велосипед – доволно е само 20 минути возење на ден за да се постигне целта.

Вклучете го велосипедот во вашето секојдневие

Освен што е докажано дека помага да се подобрат цела низа здравствени проблеми од вас, возењето велосипед е забавна активност што можете лесно да ја вметнете во вашата дневна рутина. Нека велосипедот стане ваше превозно средство за да одите до продавница, училиште или на работа.

Се разбира, можете да вклучите подолги возења во вашата рутина за време на кои возите велосипед со двете раце.

Возењето велосипед ќе има корисен ефект врз вашата координација со текот на времето, а исто така ја подобрува циркулацијата, па резултатот ќе биде побрзо закрепнување на вашето тело.

Покрај тоа, со текот на времето, ќе има зајакнување на мускулите на долниот дел од вашето тело и подобра подвижност на одредени зглобови. Ова значи дека возењето велосипед може да биде одлична вежба за луѓето кои имаат проблеми со зглобовите и артритис.

Нема да се откажете така брзо

Можно е вие самите некогаш да сте започнале со некоја физичка активност и многу брзо се откажале од неа. Велосипедизмот многу често не е една од таквите активности.

Луѓето кои вклучуваат велосипедизам во нивниот секојдневен живот, честопати се посветени на оваа активност повеќе отколку оние кои, на пример, се запишуваат во теретана. За разлика од другите форми на вежбање, повеќето луѓе кои вежбаат велосипедизам остануваат верни на тоа цел живот.

Возењето велосипед не ги оптеретува колената како после некое време да можат да трчаат или да пешачат премногу, а од друга страна не ви треба многу опрема како за некои други активности.

Затоа, следниот пат кога ќе заглавите во сообраќаен метеж додека седите зад воланот, добро размислете како еден велосипед може да ви го олесни денот – и да го подобри вашето здравје.

Прочитајте и: Докажано: Млекото ги разградува мастите после тренинг

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време