Вежби за стомакот кои ги топат масните наслаги и ја затегнуваат кожата

Вежбите за стомакот се, покрај правилната исхрана, најефективниот и најздравиот начин за намалување на обемот на половината и затегнување на кожата.

Прекумерната тежина, особено во стомакот, може да предизвика бројни здравствени проблеми. Покрај фактот дека масните наслаги на стомакот го зголемуваат ризикот од дијабетес и срцеви заболувања, дебелината влијае и на зголемувањето на крвниот притисок и лошиот сон.

Сепак, не е невозможно да се изгуби вишокот во оваа област на телото, а најздравиот начин секако е да ја промените исхраната и физичката активност.

Еве некои од најефикасните вежби.

Вежби за стомакот

Планински алпинист (Mountain climber)

Ставете се во позиција за склекови, а потоа повлечете го коленото до градите. Вратете се на почетната позиција и повторете со другата нога. Колку побрзо ја правите оваа вежба, толку е подобар ефектот врз телото. Направете 3 серии од 40 повторувања (20 со секоја нога).

Руски пресврт (Russian twist)

Седнете на подот и тргнете ги рамената подалеку од колената. Подигнете ги нозете додека колената се свиткани. Свртете се на едната, а потоа на другата страна.

Совет плус: Може да држите тегови или шише вода. Повторете во три сета по 40 пати (20 на една страна).

Подигање на нозете

Легнете на под и кренете ги нозете, исправете ги колената. Спуштете ги нозете веднаш над подот, а потоа повторно подигнете ги. Повторете во 3 серии по 20 пати.

Превртени стомачни вежби

Легнете на подот и свиткајте ги колената. Подигнете ги нозете и горниот дел од телото додека не се спојат лактите и колената. Повторете во 3 серии 12 пати.

Пленк со ротација на колкот

Заземете позиција како за класична штица (пленк). Потоа свртете го колкот на едната, а потоа на другата страна, осигурајте се дека рамената и рацете се фиксирани. Повторете во 3 серии 40 пати (20 на една страна).

Пленк на страна

Легнете на страна и свиткајте ги колената. Исправете го лактот што е на земја и останете во оваа положба 45 секунди. Потоа сменете ја страната. Повторете во три серии.

Потешка опција е да се потпрете на нозете наместо на колената.

Прочитајте и: Тренингот на лента за трчање може да биде забавен – еве неколку совети!

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време
X