Трите најчести заблуди и предрасуди за јогата

Можеби сте сакале да вежбате јога многу пати, но тогаш видовте слика на слаба млада девојка во чудесна положба со рацете и нозете завиткани околу телото, па само одмавнавте со главата.

Така потклекнавте на една од најчестите заблуди за јогата. Меѓу оние кои се помалку упатени во оваа древна вештина, постојат некои погрешни толкувања, митови или заблуди за тоа што е јога и како таа може да ни помогне.

Но, придобивките што ги дава јогата се многубројни и потребно е да се разоткријат митовите и да се објасни вистинската вистина, а ние ви ги откриваме трите најчести заблуди за јогата.

Јогата е наменета само за жени

Иако јогата е дизајнирана од мажи, во западниот свет има повеќе жени меѓу нејзините практичари. Но, јогата не е наменета само за женскиот пол. Тоа е еден вид физичко и ментално „тренирање“, со него постигнуваме здравје и внатрешен мир, а тоа се потреби кои не избираат пол. Подеднакво се стремат кон нив и жените и мажите.

Јогата е само за флексибилни

Во реклама за јога најчесто гледаме слаба жена или маж завиткани во позиција што потсетува на перек. За нас воопшто не е јасно како тие успеаја да го стават своето тело во таа позиција и тогаш веднаш мислиме дека нашето тело не е доволно флексибилно за вакви „акробации“ и ја преминуваме јогата во истата секунда. Но, вистината е токму спротивната. Јогата е за секого.

Јогата е лесна и досадна

Секој што ќе се осмели да проба јога е зачуден од „како летна времето“ и „колку беше тешко“. Иако јогата не е натпреварувачка дисциплина, таа има свој интензитет и цели. Но, за разлика од другите физички активности, јогата го негува процесот, а не целта. Јогата не трча или скока, но да се направи свесен секој мускул во телото, правилно да се вклучи и да се одржи во дадена положба е многу тешко.

Прочитајте и: Како тренингот за трчање да го направите уште поефикасен?

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време