Познат јутјубер открива кои грешки треба да ги избегнувате додека вежбате

Светот на фитнесот е многу подложен на трендовите. Од диети кои исклучуваат одредени групи на храна до теретани кои повеќе личат на ноќен клуб отколку на простор за вежбање, овие трендови се појавуваат и привлекуваат внимание со молскавична брзина. Но, се разбира, тие исчезнуваат исто толку брзо.

Со текот на годините, воспоставуваме рутини кои се компатибилни со нашиот животен стил и ги анализираме трендовите за да воспоставиме некои навики кои помагаат да се постигне целта и да уживаме во нив во текот на процесот.

Никој не ја знае борбата против грешките на патот како јутјуберот Брендан Џонс, кој веќе некое време е на патот на трансформацијата на своето тело во обид да постигне виток и поцврст изглед. Ако нешто можеме да научиме од Џонс, тоа е дека за таква трансформација е потребно време, а во неговиот случај тоа е пет години. Во тој процес, тој открил некои грешки што луѓето треба да ги избегнуваат ако сакаат да постигнат резултати без пречки.


Работите премногу и пребрзо
Главна меѓу грешките што Џонс ги направи на почетокот беше тоа што форсираше напредок. Иако ова глано се однесува на тренингот, истото важи и за исхрана. „Како почетник во кревање тегови, бев толку нетрпелив со зголемувањето на оптоварувањето што секој напредок го толкував како знак дека моите мускули растат побрзо и побрзо“.

Истражувањето покажало дека човек може да очекува зголемување на мускулната маса за половина килограм до 1 килограм месечно, но Џонс добивал околу 2 килограми месечно. „Мојот вишок калории беше толку голем што моето тело претвораше се повеќе од тие калории во масти“, објаснува тој. Кога се обидел да ги засили кардио вежбите за да согорува повеќе калории додека го намалил внесот на калории, успеал да ослабе.

Тој сега сфаќа дека не треба да се фокусира на рано зголемување на телесната тежина, туку требаше да се погрижи неговата исхрана да биде урамнотежена и здрава за да го доведе своето тело во совршена почетна позиција за градење мускули додека согорува масти.

Одговорност
Џонс, исто така, ја нагласува важноста на одговорноста, без разлика дали е во форма на ангажирање професионален тренер или партнер за вежбање, што тој го смета за еден од најдобрите начини да се обезбеди успех во вашите фитнес цели, додека останувате мотивирани и останувате на вистинскиот пат.

„Социјалниот поттик навистина прави разлика“, вели тој. „И тие мали победи со текот на времето всушност придонесуваат за значителни подобрувања во конечните резултати.

Размислете долгорочно
Џонс признава дека на почетокот на своето фитнес патување, се фокусирал на краткорочни победи над долгорочните цели што ги поставил. Тој претпочитал интензивни тренинзи и рестриктивни диети кои не беа одржливи. Тој конечно дошол до увид во важноста на градењето одржливи навики кои можат трајно да се одржуваат. Ова вклучува редовни оброци, одење на 30-минутна утринска прошетка, одвојување 30 минути секоја вечер за тренинг и осигурување дека спиете најмалку седум часа навечер.

Размислете за надворешни фактори
Џонс исто така забележува дека иако можете да ја имате најдобрата рутина и да јадете добро, секогаш ќе има надворешни фактори кои влијаат на вашето фитнес патување. Ова може да ја вклучи должината на утринското патување до работа, бројот на ресторани за брза храна во соседството и работните услови. Тој открил дека поминува многу време во сообраќаен метеж, често грицкајќи во автомобилот, што придонело за неговиот стрес .

„Разбирањето на факторите на околината може да ви помогне да направите подобри планови за адаптација, да пронајдете стратегии за справување и да ги прилагодите вашите очекувања за брзината на постигнување на целите“, вели Џонс. „Сето тоа е дел од процесот на паметно тренирање, вистински прилагодувања и учење од вашите грешки“.

 

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време