Постојат научни докази: Вежбањето ја подмладува кожата

Истражувањата покажуваат дека редовното вежбање го прави тенот поздрав и поубав и ја подмладува кожата. Експертите откриваат како …

Кожата е нашиот најголем орган. И умерено вежбање ја подмладува кожата. Исто како што ги одржува другите органи во топ форма (срце, на пример), исто така ја штити нашата кожа од стареење и други оштетувања.

Кога срцевиот ритам се забрзува за време на тренингот, мускулите ослободуваат повеќе протеини (IL-15), што ги активира митохондриите и го подмладува нивното функционирање. Ова, со текот на времето, може да направи кожата да изгледа 25 години помлада на микроскопско ниво. Така барем покажуваат резултатите од студијата на канадскиот универзитет „Мекмастер“.

Во исто време, вежбите му помагаат на телото да ги контролира нивоата на шеќер во крвта и оксидативниот стрес, намалувајќи ги крајните производи на гликацијата. И, тие се виновни за стареењето на кожата и влошувањето на многу важните протеини, како што е колагенот. Еве како вежбањето навистина влијае на кожата.

Тренингот регенерира 

Тренинг за сила предизвикува микрооштетување на мускулите. Во исто време, ги охрабрува мускулните влакна да се обновуваат и да бидат посилни. Студиите покажуваат дека вежбањето – без разлика дали е тренинг за издржливост или кардио – помага, ослободувајќи антиинфламаторни протеини, да ги неутрализира воспалителните процеси во телото. Исто така го намалува нивото на хормонот на стресот.

Воспалението е една од главните причини за стареење на кожата. Кога ги неутрализира, вежбањето ја подмладува кожата.

Супстанциите кои се борат против него го штитат колагенот и помагаат во забавување на појавата на знаци на стареење. Од друга страна, познато е дека воспалението и стресот предизвикуваат акни и егзема. Покрај тоа, тие ја загрозуваат бариерата на кожата, што ја прави сува и чувствителна. И во случај на посекотини или осип, физичката активност го регулира воспалителниот одговор на кожата. Благодарение на тоа, почетната, црвена, воспалена фаза трае пократко.

Физичката активност ја подобрува циркулацијата

Вежбањето го стимулира протокот на крв во целото тело, вклучувајќи ја и кожата. Подобрената циркулација ги проширува крвните садови, што им обезбедува на клетките на кожата повеќе хранливи материи и кислород. Општо, врз основа на изгледот на кожата, може да се претпостави колку е здраво едно лице. За беспрекорен тен, циркулацијата е главно одговорна. Покрај тоа, покрај зголемениот внес на хранливи материи, добрата циркулација го поддржува и излачувањето на слободните радикали и клеточните несакани ефекти. Сè на сè, тренирајте што сакате, но направете го тоа доволно интензивно за да го забрзате срцевиот ритам.

Прочитајте и: 3 прашања на кои треба да одговорите ако сакате да бидете упорни во тренингот

 

ФОТО: Pexels

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време