Пилатес вежби за болка во грбот

Фото: Getty Images

Вежби со пилатес за болка во грбот се она што ви треба ако итно имате потреба од масажа.

Пилатес во голема мерка избегнува големо влијание, големо испуштање на енергија и големо оптеретување на мускулатурата и скелетот. Покрај тоа, пилатес можат да вршат луѓе со намалена подвижност, бремени жени, па дури и постари лица.

Истражувањата покажаа дека овој вид на вежба ја подобрува флексибилноста, ги зајакнува мускулите на стомакот, грбот, колковите и глутеусот. Покрај тоа, пилатес го штити ‘рбетот, ја подобрува циркулацијата, концентрацијата и фокусот. Исто така, овој вид на фитнес го ублажува стресот затоа што ги релаксира и телото и умот.

Од сето погоре, јасно е зошто многу фитнес инструктори препорачуваат пилатес-тренинзи. Дури и ако не сте квалификуван инструктор за пилатес, многу пилатес вежби се вклучени во вашата фитнес-рутина. Подолу ви претставуваме тренинг со пилатес кој ќе ги намали болките во грбот и напнатоста.

Пилатес вежби за болка во грбот

– Овие вежби се идеални за намалување на стресот што се акумулира во грбот. Бидете љубезни кон себе и дајте му ја оваа вежба на вашето тело, рече инструкторката за пилатес Клои де Винтер на видеото подолу.

Прочитајте и: Секогаш во топ форма: Еве како вежба Шакира

 

ФОТО: Getty Images

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време