Овие вежби согоруваат најмногу калории

Дали сакате да изгубите вишок килограми? Добро, треба да потрошите многу калории! И, кој е најдобриот начин да се направи тоа?

Има многу што да се развие во режим на фитнес – да се задоволат потребите на телото, да се најде нешто во што уживаме и да откриеме што ќе има доволно влијание за да го промениме нашето здравје.

Ако немате многу слободно време, еден од начините да го сфатите ова е да разберете колку енергија „троши“ одредена вежба во времето што всушност го правите. Со други зборови, колку калории согорувате.

Сепак, важно е предупредување дека самото вежбање не е навистина најважното нешто во слабеењето. Ако сакате да изгубите тежина, ви предлагаме да разговарате со вашиот лекар за тоа што е здрава тежина за вас и да работите на наоѓање балансирана исхрана.

Калории како мерка на интензитет

Согоруваните калории на час се добра мерка за интензитетот на една вежба. Клиниката Мајо, потпирајќи се на истражувањето објавено од Националниот институт за здравство на САД, наведува 36 популарни форми на вежбање според влијанието врз потрошувачката на калории пресметано за лице со тежина од 90 килограми.

Забележете дека бројките тука се приближни. Исто така, само затоа што вежбањето согорува калории побрзо, не значи дека е нужно најдобрата опција. Најважната вежба е онаа во која уживате доволно за да истраете и да ја правите редовно.

Еве колку се троши со 36 популарни вежби, почнувајќи од оние со најмала до оние со најголема потрошувачка:

Хата јога: 228 калории на час
Лесно одење: 255 калории на час
Куглање: 273 калории на час
Стандардни танци: 273 калории на час
Таи Чи: 273 калории на час
Кајакарство: 319 калории на час
Лесен велосипедизам (под 10 км на час): 364 калории на час
Одбојка: 364 калории на час
Моќна јога или вињаса: 364 калории на час
Голф (и носење на палките): 391 калорија на час
Скијање: 391 калорија на час
Брза прошетка: 391 калорија на час
Лесен аеробик: 455 калории на час
„Трчање“ на орбитрек: 455 калории на час
Кревање тегови: 455 калории на час
Бејзбол / софтбол: 455 калории на час
Воден аеробик: 501 калорија на час
Лесно или умерено пливање: 528 калории на час
Пешачење по ридови: 546 калории на час
Веслање на машина: 546 калории на час
Скијање на вода: 546 калории на час
Крос-кантри скијање: 619 калории на час
Планинарење со носење товар: 637 калории на час
Уметничко лизгање: 637 калории на час
Сквош: 637 калории на час
Интензивен аеробик: 664 калории на час
Возење ролери: 683 калории на час
Кошаркарски натпревар: 728 калории на час
Фудбалски натпревар: 728 калории на час
Тенис: 728 калории на час
Умерено трчање (8 км на час): 755 калории на час
Трчање по скали: 819 калории на час
Брзо пливање: 892 калории на час
Таеквондо: 937 калории на час
Прескокнување јаже: 1074 калории на час
Трчање (спринт побрзо од 12 км на час): 1074 калории на час

Прочитајте и: Вежбањето може да придонесе за подолг и поздрав живот

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време