Оваа забавна вежба за танцување ќе ги раздвижи сите мускули во вашето тело, а можете да ја направите дома

ФОТО: Shutterstock

Ако барате вежби што можете да ги правите дома, кои се забавни и ќе бидат различни од сè што сте направиле досега, ние имаме нешто посебно за вас.

Фитнесот „Кукува“ е тренинг по африканско танцување, кој настанал пред повеќе од десет години. Но, тој се здоби со популарност за време на пандемијата на коронавирусот. И додека некои избегнуваат да танцуваат како вид на тренинг затоа што мислат дека немаат ритам или дека нема да можат да ги следат сите чекори, другите секогаш се среќни што ќе се вратат на тоа. Причината е што танцувањето ги активира сите мускули во телото. Ако сте меѓу луѓето кои се грижат за чекорите и ритамот, „Кукува“ ќе ве натера да се премислите и да ги отфрлите сите грижи.

Овие специјални тренинзи, кои исто така се еден вид патување низ африканската култура и ритми, се обоени со заразни танцови ноти со кои ги движите рацете, половината, нозете и колковите. Подгответе се за чучњеви, удари и мавтање со рацете, кои ќе ги зачините со насмевка и позитивна енергија.

Убавината на овој танц е што можете да го прилагодите на вашите способности и вашата кондиција. Секој тренинг трае различно и се фокусира на различни делови од телото. Предноста на овој африкански танц е што може да го изведат сите оние кои немаат време да одат во теретана. Кардио танцот е идеален и за сите оние кои не се љубители на тренинг со висок интензитет.

Прочитајте и: Еве каква „нездрава“ храна е дозволена после тренинг

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време