Оваа вежба за танцување ќе го зајакне вашето тело и ќе ве доведе до целосна трансформација

Многу луѓе имаат проблем со мотивација кога станува збор за редовна физичка активност. На луѓето кои не гледаат прекумерно задоволство во тренингот им се препорачува да најдат што сакаат и што ги раздвижува.

Токму поради ова, голем број луѓе се свртуваат кон програми за танцување за да се вратат во форма или да ослабат преку ритам и забавна кореографија. Од година во година има сè повеќе програми за танцување, но конкуренцијата за Џулијана Хау не беше проблем. Познатата американска танчерка и актерка создаде свој метод на танцување Кингри преку кој ги носи луѓето до трансформација. Преку Кингри им помага на луѓето физички, како и психички.

Хау вели и верува дека преку танц и танцово движење можеме целосно да го трансформираме начинот на размислување и да придонесеме за сопственото ментално здравје. Затоа таа одлучи да го создаде Кингри во август минатата година и да комбинира јога, метод на правилно дишење, медитација и движење за танцување. Со Кингри, добивате сè во пакет, и вежбајќи го, продирате длабоко во себе. Овој метод на танцување ќе го сакаат сите што сакаат да се грижат за своето ментално здравје, за својот „ентериер“ и оние кои сакаат да се пронаоѓаат себеси преку разни активности.

Иако метод на танцување, Кингри не е класична програма за танцување во која треба да научите кореографија. Водени од тренер, присутните изведуваат танцови чекори измешани со јога пози и движења, што вели Хау, се наменети за луѓе и кои луѓето ги изведувале илјадници години наназад. Ако барате нешто подлабоко и нешто во што треба да ја вложите целата своја душа, додека си поминувате добро и го обликувате вашето тело – Кингри може да биде вистинската работа за вас.

Прочитајте и: Три јога вежби за зајакнување на стомакот што можете да ги направите дома

 

ФОТО: Unsplash

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време