Може ли пешачењето да го замени секојдневното вежбање?

Кога зборувате за вежбање, најверојатно прво мислите на вистински вежби, теретана, тренинзи. Сепак, пешачењето е исто така дел од вежбањето што може да ја подобри кардиоваскуларната кондиција.

Пешачењето стана екстремно популарно последниве години затоа што е еден од најприфатливите форми на вежбање за повеќето луѓе и погодно за секоја фаза од животот и возраста – вели Џоана Хол, основач на „Walk Active“.

Како пешачењето ја подобрува кондицијата?

Пешачењето ќе ви помогне да бидете во форма. Кери Диксон, основач на „Атлетскиот метод“, вели дека само одењето ќе ја подобри вашата ментална подготвеност. Истражувањата покажаа дека многу пешаци имале помал ризик од хипертензија, висок холестерол и дијабетес, бидејќи одењето се карактеризира како одржлива активност. Исто така, одењето предизвикува помалку стрес што дополнително ја подобрува менталната и физичката корист.

Интензитет на одење како вежба

За одење, клучна техника е онаа која ќе ја изберете сами. Пешачењето со одредено темпо најмалку три пати неделно може да доведе до слабеење, но и до подобрување на здравјето. Брзото темпо во комбинација со здрава исхрана ќе ви овозможи да изгубите маснотии.

Можете постепено да воведувате брзо одење во вашиот ритам, и доколку ви одговара, вежбајте го што почесто. Ако на ова ја додадете мајсторството со различни терени, дополнително ќе ги обликувате вашите мускули и ќе го зголемите согорувањето на калориите.

Во секој случај, одењето е активност која е незаменлива и едноставно нема лоши работи што ги носи одењето. Слушајте го вашето тело и насочете го интензитетот и темпото на одење според тоа како се чувствувате.

Прочитајте и: Совети од фитнес-тренери: Прилагодете го тренингот на менструалниот циклус

 

ФОТО: Pexels

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време