Колку често треба да тренирате?

Ако сте љубител на фитнесот или уживате да бидете активни, сигурно сте се запрашале колку тренинг е доволно за вашето тело? Што прави добар тренинг и кога е вистинското време за одмор? Тешко е да се започне и одржи континуитетот, како и да се подложи телото на нешто на што не сме навикнати. Целта е да го достигнеме нашиот максимум и да уживаме во резултатите.

Фитнес инструкторите нè учат на различни техники и го советуваат интензитетот и темпото на вежбање во согласност со она што сакаме да го постигнеме.

Тренирањето еднаш или двапати неделно нема да донесе одлични резултати, а ако тренираме 3 пати неделно, мора да правиме вежби за цело тело.

Ако сакаме видливи резултати и добра состојба, најдобро би било да вежбаме 4 или 5 пати неделно. Телото станува поцврсто и се бори со новите барања што му се наметнати. Таквиот интензивен тренинг бара посебен начин на исхрана, но и пауза помеѓу деновите во кои тренирате. Тренирањето секој втор ден би било одлично за нашето тело. Три дена вежбање по ред е премногу. Ова темпо ги преоптоварува зглобовите, нема доволно време за закрепнување на мускулите и може да доведе до спортски повреди, токму поради оптоварувањето на тетивите и зглобовите.

Што се однесува до времето на тренинг, се советуваат истегнување и загревање во првите 10 минути, а вежбите и предложениот тренинг треба да траат во наредните половина час или 40 минути, во зависност од силата и подготвеноста на телото. Кратки паузи се дозволени (особено на почетокот на тренингот) неколку минути за да ги одморат мускулите или да не се „прегреат“. На крајот од тренингот, пожелно е десетминутно истегнување.

Тренерството и вежбањето бараат силна и цврста волја, а изговорот „ќе започнам од понеделник“ се користи премногу често. Најголемиот триумф по тренингот не е витка, извајана фигура, туку победа на самиот себе. Наоѓање мотивација за самодисциплина над болката, заморот и сличните искушенија.

Прочитајте и: Еве колку треба да одите дневно за да ослабите: 7 закони на симнувањето килограми со пешачење!

 

ФОТО: Unsplash

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време