Домашен тренинг: Вежби за затегнување и обликување на телото

Бидете фит

Во ситуација кога теретаните се затворени, а дури и кога не се, домашните вежби за затегнување на телото се одлична опција за губење тежина и зајакнување на мускулите.

Кога се прават правилно и доследно, вежбите за истегнување и обликување во домот може да бидат исто толку ефикасни како и вежбањето во теретана.

Домашни вежби за почетници

Ако веќе долго време не вежбате и сакате да започнете додека сте дома, вежбите за истегнување дома и обликување треба генерално да се фокусираат на големите мускули кои обезбедуваат стабилност и сила. Не ви треба специјална опрема и можете да ги правите вежбите одеднаш или да ги поделите на серии во текот на денот.

Било какви вежби за истегнување и обликување дома би било добро да се направат во два до три сета од 10 до 12 повторувања на секоја вежба. Ако можете само четири или шест повторувања за почеток, тоа е добро. Целта е да се извршат вежби за истегнување и обликување на домот така што телото се тресе малку по последното повторување. Недела по недела, целта е да ги зголемите вашите повторувања сè додека не достигнете три сета од 12 повторувања.

Еве четири вежби за истегнување и обликување во домот со кои можете да ја започнете вашата тренинг програма:

Склекови: Совршената форма е клучна при правењето склекови. Започнете со варијација што можете да ја завршите, но со добра техника. Треба да ги направите овие вежби напорно, за да преминете на следното ниво кога ќе можете да направите 10 до 12 повторувања без да го спуштите грбот, да направите кратки паузи или нестабилни потреси.

Исчекор: Започнете со едноставен сет на задни чекори кои помагаат во обликот на задникот и бутовите. Користете ѕид или стол за балансирање ако сакате. Кога можете да направите 10 до 12 од овие вежби со секоја нога, неподдржани, обидете се со преден чекор или поинаква варијација.

Чучњеви: Тие придвижуваат големи мускули во долниот дел од телото и помагаат во обликувањето на задникот и бутовите. Секогаш правете чучњеви со нозето во ширина на колковите. Овие вежби треба да се направат така што колковите ви се зад вас како да сте седнале на стол.

„Даска”: Оваа вежба ги зајакнува стомачните мускули и задните мускули. Започнете со држење на оваа позиција 15 секунди. Како што станувате посилни, напредувајте до 30 и на крајот 90 секунди. Што се однесува до оваа вежба за истегнување и обликување на домот, се чини дека е наједноставна, но всушност, може да се каже дека е најтешка.

Прочитајте и: Фитнес-совети: Како да не се повредите кога тренирате дома

 

ФОТО: Pexels

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време