Дали знаевте дека постои тренинг против стареење? Тој е многу едноставен

Неверојатни придобивки

Вежбањето може да направи да изгледате помладо и ова е официјално потврдено.

Вежбањето го зголемува нивото на митохондриите во телото, што е, едноставно кажано, центарот на моќта за секоја клетка во телото. Колку е повисоко нивото на митохондриите, толку подобро клетките произведуваат колаген и влакната се распаѓаат подобро, што прави да изгледаме помлади како резултат.

Кардио тренинг

Кратките спринтови од 30 секунди се дури и подобри од вообичаениот кружен кардио тренинг, затоа размислете за тренинг како „Табата“, што ќе ве натера да потрошите повеќе и да го активирате вашето тело и да ја активирате митохондријата. Општо, вежбањето и кардиото се клучни, што може да го удвои нивото на митохондрија во вашите мускули, што директно влијае на вашата кожа. Ако „Табата“ е премногу за вас, возењето велосипед два до три пати неделно за 30-45 минути може да помогне во зголемување на производството на колаген и освежување на кожата во рок од три месеци. Се разбира, тоа возење не треба да биде лесно, туку повеќе како кардио тренинг.

Вежби за сила

И покрај фактот дека кардио тренингот е во првите редови кога станува збор за стимулирање на производството на колаген, истражувањата покажуваат дека за време на четири месеци постојан тренинг со сила, нивото на митохондрија се зголемило за 30 проценти. Поентата е дека имате 10-12 повторувања, секој пат со поголема тежина и три сета, но не претерувајте ако сепак се чувствувате како да не можете или не ги изведувате вежбите правилно. Обавезно изведете ги вежбите со тегови чекор по чекор со тренер кој ќе ви ги покаже секое движење.

Прочитајте и: Вкочанетоста на вратот и рамената најдобро се решава со овој вид вежба

 

ФОТО: Pixabay

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време