Дали познатите 10.000 чекори на ден се доволни за да изгубите вишок килограми?

Совети од експерти

Ако целта ви е да ги изгубите насобраните килограми, поминувањето 10.000 чекори на ден при одење нема да биде доволно. Ова го тврди диететичарката Сузи Бурел, која го поддржува нејзиното тврдење со четири причини.

„Вежбањето е добро за нашето срце, кондиција, расположение и воопшто за телото, но мора да направите многу повеќе ако сакате да изгубите тежина“, вели таа.

Премногу седиме

Многу луѓе седат 8 до 12 часа на ден, што е премногу.

„Одење 60 до 90 минути на ден, што е еквивалентно на 10,000 чекори кај просечната личност, не може да согори дополнителна маснотија. Ние седиме премногу и треба да согориме многу повеќе калории“, вели Сузи.

Ритамот на срцето ретко се забрзува додека одите

Ако сакате да согорите калории, треба да го забрзате срцевиот ритам, и тоа скоро никогаш не се случува за време на редовната прошетка.

Јадете повеќе кога мислите дека сме поактивни

Колку пати сте се решиле да прошетате и да се засладите со чоколадо кога се вративте дома? Диетитичарката Бурел вели дека повеќето луѓе ќе се наградат по физичка активност, но кога пешачите не согорувате толку многу калории колку што мислите.

„Ако целта ви е да изгубите тежина, треба да внимавате на внесот на калории дури и ако правите 10,000 чекори на ден“, истакнува таа.

10 илјади чекори е само одржување

На крајот, Сузи вели дека 10.000 чекори на ден е добро да се направи за да се одржи телесната тежина, но не и да изгубите тежина.

„Може да видите резултати само ако го забрзате срцевиот ритам, правете најмалку 15 000 до 20 000 чекори на ден и внимавајте на вашата исхрана“, заклучи таа.

Прочитајте и: Најдобрите вежби со кои секој може да има тркалезен и секси задник

 

ФОТО: Unsplash

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време