5 намирници кои ќе ви одговараат после тренингот

Одењето во теретана обично значи малку поинаков оброк, барем по тренингот. За да ви ја олесниме дилемата околу изборот на храна што треба да јадете, ви донесуваме пет здрави избори со кои можете да се почестите по вежбањето.

По возењето велосипед

Лабавост на мускулите по интензивно возење велосипед? Боровинките не само што се вкусни и практични, туку се и вистински рудник на антиоксиданти, витамини и минерали кои ќе помогнат да се релаксираат болните мускули и да се забрза закрепнувањето.

Закрепнете од кружниот тренинг

Засладете со ананас, кој е чувар на ензимот бромелаин, природен лек и антиинфламаторно ослободување и лекување на болка и слабост во мускулите што се појавуваат по напорните аеробни вежби.

Грав по пливање

По напорно вежбање, нивото на калиум во телото се намалува, што може да влијае на рефлексите, како и на нервниот и мускулниот систем. Една чаша варен грав има повеќе од 900 милиграми калиум, а таа количина е совршен додаток на супи и салати.

Останете зен по јога

Враќањето на течности и електролити што сте ги изгубиле преку пот е суштински дел од вашата рутина после тренинг. Млекото е одлично за закрепнување бидејќи содржи натриум и калиум електролити во многу поголема количина од повеќето спортски пијалаци. За дополнителна доза на протеини, препорачуваме бадемово млеко.

Зелено по трчање

Зеленчук од темно лисје, како спанаќ и кељ, е богат со калциум и магнезиум и е идеално решение за грчеви во нозете што може да се појават после трчање. Додадете сок од лимон бидејќи витамин Ц ќе ја подобри апсорпцијата на железо.

Прочитајте и: Ако се храните вака, речиси и да не постои шанса да се здебелите: Проверете зошто моментално ова е најпопуларната диета!

 

ФОТО: Pexels

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време